Basha: Koalicioni opozitar vazhdon bashkëpunimin

schedule13:45 - 29 Prill, 2019

schedule 13:45 - 29 Prill, 2019

Pas aleatëve edhe demokratët do të prezantojnë platformën e tyre për zgjidhjen e krizës në vend. Lajmin e bëri të ditur vetë kryedemokrati Lulzim Basha.

“Nuk ka asnjë mospërputhje mes PD dhe koalicionit. PD ka përfunduar javën e kaluar të detyrave të qeverisë tranzitore në raport me zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Koalicioni opozitar po vazhdon me mirëkuptim, bashkëpunim dhe sinergji të plotë për të ecur përpara. Çështjet e tjera janë detaje të parëndësishme sepse kryesorja është kjo. Zotimi i gjithë koalicionit opozitar është regjistrimi i zgjedhjeve dhe pjesëmarrja në zgjedhje është kur të ketë me të vërtetë zgjedhje dhe jo një tjetër farsë kriminale kusht i padiskutueshëm për këtë mbetet largimi i Edi Ramës nga qeveria dhge një qeveri tranzitore që do të plotësojë kushtet”, tha Basha.

Deklaratën kreu i Partisë Demokratike e bëri në përfundim të takimit zhvilluar në selinë blu me përfaqësues të Institutit Ndërkombëtar Republikan me qëllim adoptimin në partinë demokratike të sistemit të përzgjedhjes së kandidatëve për deputet nga anëtarësia përmes parimit një anëtar një votë./abcnews.al