Anëtarësimi në NATO, Suedia: Do të ndihmonte vendet përreth Detit Baltik

schedule12:09 - 13 Maj, 2022

schedule 12:09 - 13 Maj, 2022

Ministrja e Jashtme suedeze ka deklaruar se anëtarësimi në NATO do të kishte një efekt stabilizues dhe do të ndihmonte vendet përreth Detit Baltik, sipas skynews.

Ann Linde dha deklaratën një ditë pasi fqinji i saj Finlanda u zotua të aplikonte për anëtarësim në NATO.

“Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të rriste pragun për konflikte ushtarake dhe kështu do të kishte një efekt parandalues ​​konflikti në Europën veriore.”

Suedia pritet të aplikojë për anëtarësim  të hënën.

/abcnews.al