Amerika paralajmëron “stuhi” të re sanksionesh kundër Rusisë

schedule22:38 - 25 Prill, 2022

schedule 22:38 - 25 Prill, 2022

Shtetet e Bashkuara mund të vendosin sanksione të reja ekonomike ndaj Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

“Askush nuk është i sigurt nga sanksionet tona,” tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, sipas Reuters.

Psaki nuk komentoi në lidhje me një raport të fundit nga Wall Street Journal ku thuhet se SHBA nuk e kishte sanksionuar nënën e supozuar të tre prej fëmijëve të Vladimir Putunit.

Më poshtë Abcnews.al raporton ngjarjet kryesore të luftës Rusi-Ukrainë në 24 orët e fundit.

• Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së është rrugës për në Moskë, tha zëdhënësi i OKB-së: Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres ndodhet aktualisht në një aeroplan në rrugë për në Moskë, tha të hënën zëvendës zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm Farhan Haq. Guterres do të “pritet” nga presidenti rus Vladimir Putin të martën dhe do të zhvillojë një takim pune dhe drekë me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov. Guterres do të udhëtojë në Kiev dhe të takohet me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe ministrin e jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba të enjten.

• Shpërthimi në Kreminën e pushtuar nga Rusia rezulton me viktima: Një zyrtar i lartë në Ministrinë e Brendshme të Ukrainës thotë se ka pasur një shpërthim të madh në qytetin e Kreminës në rajonin e Luhanskut, një zonë e pushtuar së fundmi nga forcat ruse.

Anton Gerashchenko tha se shpërthimi ndodhi në një ndërtesë administrative në qytet. Forcat ukrainase u tërhoqën nga Kreminna javën e kaluar. “Si rezultat i një shpërthimi gazi në ndërtesën e këshillit të qytetit në Kreminna, askush nuk mbijetoi”, tha ai në Telegram.

• Diplomati rus thotë se armëpushimi nuk është i mundur “për momentin”: Një zëvendës i ambasadorit të Rusisë në OKB doli në podiumin e aksioneve në OKB të hënën për të thënë se një armëpushim në Ukrainë nuk është një opsion i mirë për momentin. “Ne nuk mendojmë se armëpushimi është një opsion i mirë tani, sepse i vetmi avantazh që do t’i japë do t’u japë mundësi forcave ukrainase të rigrupohen dhe të bëjnë më shumë provokime si në Bucha,” tha Dmitry Polyanskiy, Zëvendës Përfaqësuesi i Përhershëm i misionit të Rusisë në Kombet e Bashkuara.

• Ndihma e SHBA-së për Ukrainën përballet me një të ardhme të pasigurt në Senat: Ndihma ushtarake dhe humanitare e SHBA-së për Ukrainën mund të rrezikohet të ngecë në betejën që po zhvillohet në Kapitol Hill midis republikanëve dhe administratës Biden.

Administrata Biden pritet t’i dërgojë Kongresit një tjetër kërkesë shtesë këtë javë për Ukrainën, pasi paralajmëroi se paratë nga paketa e fundit pothuajse janë varfëruar. Por, ndërkohë që ka mbështetje të gjerë në Kapitol Hill për t’i dhënë Ukrainës më shumë ndihmë, rruga drejt kalimit është shumë më e pasigurt në Senatin e SHBA.

• Rusia dëbon 40 diplomatë gjermanë në shenjë hakmarrjeje: Rusia njoftoi të hënën se po dëbonte 40 diplomatë gjermanë nga vendi si një veprim hakmarrës ndaj vendimit të Berlinit në fillim të prillit për të dëbuar një “numër të konsiderueshëm” zyrtarësh në ambasadën ruse.

I thirrur nga ministria e jashtme ruse të hënën, ambasadori gjerman në Moskë u “prit me protesta në lidhje me vendimin hapur armiqësor të qeverisë gjermane”, tha ministria. Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock e quajti vendimin e Moskës për të dëbuar diplomatët “të pajustifikuar”.

• Departamenti Amerikan i Shtetit miraton shitjen e pajisjeve ushtarake prej 165 milionë dollarësh në Ukrainë: Departamenti amerikan i Shtetit miratoi të hënën një shitje ushtarake në Ukrainë prej 165 milionë dollarësh “municione jo standarde” të hënën, sipas një njoftimi nga Departamenti i Shtetit.

Agjencia e Bashkëpunimit për Sigurinë e Mbrojtjes njoftoi Kongresin për shitjen më 24 prill, thuhet në njoftim. Lëvizja iu transmetua ukrainasve gjatë udhëtimit të Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe sekretarit amerikan të mbrojtjes Lloyd Austin në Kiev gjatë fundjavës.

• Asnjë marrëveshje me Rusinë për korridorin për evakuimin e fabrikës Azovstal në Mariupol: Asnjë marrëveshje për një korridor nuk ishte arritur me Rusinë për evakuimin e civilëve nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol, tha të hënën zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk. “Sot, pala ruse shpalli edhe një herë ekzistencën e një korridori për largimin e civilëve nga Azovstal”, tha ajo në një deklaratë në Telegram. “Kjo mund të besohej nëse rusët nuk do t’i kishin thyer korridoret humanitare shumë herë më parë.

Unë e di se çfarë po them sepse, në emër të presidentit, unë personalisht jam duke zhvilluar negociata të tilla dhe duke organizuar korridoret humanitare. Është e rëndësishme të kuptohet se Korridori humanitar hapet me marrëveshje të të dyja palëve. Korridori i shpallur në mënyrë të njëanshme nuk ofron siguri, prandaj në fakt nuk është korridor humanitar”./abcnews.al/