Alarm në Londër, zjarre në stacionet e metrosë Southwark dhe London Bridge

schedule13:08 - 17 Gusht, 2022

schedule 13:08 - 17 Gusht, 2022

Më shumë se 70 zjarrfikës që nga orët e para të mëngjesit të sotëm po përballen me dy zjarre në zemër të Londrës, konkretisht pranë Urës së Londrës. Një shpërthim është raportuar në harqet hekurudhore në Union Street, Southwark ku janë dhjetë ekipe që përpiqen ta vënë nën kontroll dhe e vatra e dytë në Urën e Londrës, zjarr ky më i vogël.

Sipas një njoftimi nga Network Rail, katër linja treni janë mbyllur ndërsa ka pezullim të pjesshëm të shërbimeve në linjën jubilare të metrosë.  Në të njëjtën kohë, imazhet që janë shpërndarë në rrjetet sociale tregojnë tym të dendur mbi stacionet e metrosë. Rail Kent & Sussex thanë në Twitter se zjarri ishte përhapur në një park ku “dy makina elektrike janë përfshirë nga flakët”.

“Ka shumë tym nga zjarri dhe ata që jetojnë ose punojnë në zonë këshillohen të mbajnë dritaret dhe dyert e tyre të mbyllura,” tha komandanti i stacionit të zjarrfikësve Wayne Johnson në një deklaratë të postuar në faqen e internetit të departamentit të zjarrfikësve.

“Trenat për dhe nga Ura e Londrës janë prekur dhe shumë ndërtesa janë evakuuar”, shtoi ai. Transporti për Londrën (TfL) gjithashtu konfirmoi se linja Jubilare ishte gjithashtu e mbyllur midis Canary Wharf dhe Green Park për kontrolle sigurie.

Në të njëjtën kohë, Shërbimi Zjarrfikës i Londrës sqaroi se tymi që vjen nga një platformë në stacionin e metrosë në Urën e Londrës vjen nga zjarri në urën hekurudhore.