A është vërtet gati Rusia të pushtojë Ukrainën?

schedule09:53 - 7 Dhjetor, 2021

schedule 09:53 - 7 Dhjetor, 2021

Nga Adeline Van Houtte, Politico

Duket se Rusia  po përgatitet për luftë pas vendosjes së pazakontë të më shumë se 100,000 trupave në kufirin me Ukrainën. Ose kështu të paktën kana njoftuar Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të NATO-s, të cilat kanë paralajmëruar se Rusia mund të jetë gati për të pushtuar Ukrainën, njësoj si Krimenë në vitin 2014 – vetëm këtë herë në Ukrainën lindore. Megjithatë, sado shqetësuese të jenë këto manovra, ne duhet të pyesim se çfarë po ndodh vërtet këtu.

Ka shumë arsye për të vënë në dyshim narrativën që ka lindur në Perëndim gjatë javëve të  fundit. Së pari, nëse shfaqja e forcës së Rusisë do të ishte preludi i një ofensive, do të kërkonte shumë më tepër trupa dhe mbrojtje ajrore – për të mos përmendur diskrecionin, nëse synimi do të ishte të kapte Ukrainën në befasi, siç ndodhi me Krimenë.

Ka edhe arsye të tjera për të vlerësuar më nga afër narrativën e pushtimit. Së pari, ushtria ukrainase është shumë më e fortë se sa ishte në vitin 2014 dhe një pushtim do të ishte jashtëzakonisht i kushtueshëm për Rusinë, si ekonomikisht ashtu edhe në fuqi punëtore. Mund të jetë edhe politikisht e rrezikshme për presidentin rus Vladimir Putin, i cili nuk është aq popullor sa dikur, raporton abcnews.al

Profesionet janë gjithashtu të paparashikueshme. Në vitin 2014, Rusia pushtoi një pjesë të Ukrainës ku shumica e qytetarëve ishin rusë etnikë dhe mbështetja e saj ushtarake për separatistët në rajonin e Donbasit të Ukrainës u zhvillua në mënyrë të ngjashme në një territor kryesisht miqësor. Historia nuk do të ishte e njëjtë me pjesën tjetër të vendit, ku Rusia do të duhej të luftonte në terrene më armiqësore.

Një pushtim do të sillte gjithashtu pak përfitime. Prioriteti i menjëhershëm i Rusisë është sigurimi i miratimit nga rregullatorët gjermanë për Nord Stream 2, një tubacion politikisht i diskutueshëm i gazit natyror që anashkalon Ukrainën. Pushtimi i Ukrainës tani me siguri do ta ndalonte diçka të tillë. Dhe në terma afatgjatë, ngërçi aktual arrin objektivin kryesor të Kremlinit për të parandaluar integrimin më të ngushtë të Ukrainës me NATO-n dhe BE-në dhe që Perëndimi të hamendësojë për synimet e tij.

Një pushtim do të ishte thjesht i pakuptimtë dhe i rrezikshëm.

Pra, çfarë po përgatit vërtet Rusia?

Mund të ketë disa arsye pse Rusia po tregon forcën e saj përgjatë kufirit me Ukrainën, dhe ato lidhen kryesisht me atë që fuqitë perëndimore kanë bërë kohët e fundit. Nga këndvështrimi i Rusisë, fuqitë e NATO-s i kanë kaluar vijat e kuqe në rajon. Në korrik 2021, për shembull, Marina e SHBA-së dhe disa partnerë përfunduan stërvitjet ushtarake në rajonin e Detit të Zi dhe vetëm javën e kaluar, Rusia pretendoi se fluturimet e bombarduesve perëndimor mbanin armë bërthamore vetëm 20 kilometra nga kufiri i saj.

Riaktivizimi i fundit i një njësie artilerie amerikane në Mainz-Kastel, është veçanërisht i rëndësishëm, pasi njësia do të mbajë një raketë hipersonike amerikane – arma Dark Eagle  që Rusia e konsideron një kërcënim. Për më tepër, SHBA ka qenë e zënë me armatosjen e Ukrainës, e cila është bërë një nga përfituesit kryesorë të ndihmës ushtarake amerikane në botë, raporton abcnews.al

Tensionet gjithnjë e në rritje, Turqia, një aleate e supozuar e Rusisë, dhe gjithashtu një anëtare e NATO-s, i ka shitur Ukrainës dronë të armatosur, të cilët janë përdorur së fundmi për të hequr pajisjet e artilerisë të vendosura në zonën e kontrolluar nga separatistët në Donbas.

Që nga viti 2014, Rusia është përfshirë në një sërë veprimesh provokuese kundër Ukrainës dhe të tjerëve – përfshirë vendet e NATO-s duke filluar nga ndërhyrja politike deri te lufta kibernetike. Inkursionet ruse në hapësirën ajrore të NATO-s tani janë gjithashtu një dukuri e rregullt, me bombarduesit dhe luftëtarët rusë që kryen stërvitje mbi Atlantikun e Veriut, Detin e Veriut, Detin e Zi dhe Detin Baltik në mars.

Duke pasur parasysh situatën aktuale, ka pak perspektivë për përmirësim në marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perëndimit. Në terma afatshkurtër, ajo që Putin mund të ketë dashur më shumë ishte një takim me Presidentin e SHBA-së Joe Biden, dhe rritja ushtarake ka hapur rrugën për këtë pazare diplomatike. Putin dhe Biden tani do të zhvillojnë bisedime, ku Putin do të kërkojë garanci që NATO të kufizojë mbështetjen e saj ndaj Ukrainës dhe të ndalojë çdo zgjerim të mundshëm më tej në lindje.

Këto kërkesa janë të papranueshme për Perëndimin. Putin e di këtë, por me vendosjen e trupave ushtarake Moska tani ka arritur të dërgojë një mesazh të qartë për linjat e saj të kuqe dhe faktin se blloku nuk do të lejohet të bëjë të gjitha goditjet.

Rreziku i vërtetë tani është se diçka e tillë mund të rezultojë në një aksident ose llogaritje të gabuar nga secila palë, duke rezultuar në një përplasje ushtarake. Më e mira që mund të bëjnë është që të dyja palët të kuptojnë kufijtë e njëra-tjetrës dhe të përpiqen të mbajnë të hapura kanalet e komunikimit që kanë rënë pezull.

Nëse kjo nuk ndodh, fantazma e një lufte aksidentale në pragun e Europës do të jetë e madhe.

/abcnews.al