362 fëmijë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë

schedule10:01 - 19 Gusht, 2022

schedule 10:01 - 19 Gusht, 2022

Forcat ruse kanë vrarë tashmë 362 fëmijë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit.

“Që nga mëngjesi i 19 gushtit 2022, më shumë se 1078 fëmijë në Ukrainë janë prekur si rezultat i agresionit të armatosur të plotë të Federatës Ruse. Sipas informacioneve zyrtare nga prokurorët për të mitur, 362 fëmijë u vranë dhe mbi 716 u plagosën”, thuhet në raportin e Prokurorisë së Përgjithshme.

Këto shifra nuk janë përfundimtare pasi po vazhdojnë përpjekjet për të përcaktuar viktimat në zonat e sulmeve aktive, në territoret e pushtuara dhe të çliruara përkohësisht, thuhet në raport.

Shumica e fëmijëve u prekën në rajonin Donetsk – 376, rajonin e Kharkiv – 202, rajonin e Kievit – 116, rajonin e Chernihiv – 68, rajonin e Luhansk – 61, rajonin e Mykolaiv – 60, rajonin Kherson – 55, rajonin Zaporizhzhia – 40.

Më 17 gusht u bë e ditur se një djalë 13-vjeçar mbeti i vrarë dhe dy fëmijë 12 dhe 13 vjeç u plagosën pasi një raketë armike goditi një ndërtesë banimi në Kharkiv.

Gjithsej 2328 institucione arsimore u dëmtuan nga forcat ruse. Prej tyre 289 institucione u shkatërruan plotësisht. /abcnews.al