Protesta në Shkodër dhe Kavajë kundër çmimit të karburantit

16:41 | 10/12/2018

Qytetarë të Shkodrës dhe Kavajës u ngritën në protesta për çmimin e naftës dhe rritjen e taksave. Protestuesit bllokuan për disa minuta rrugët hyrëse të qyteteve dhe kërkuan dorëheqjen e kryeministrit Rama.

Shkodranët bllokuan rreth orës 16:00 rrugën kryesore në hyrje të qytetit. Protestuan kundër çmimit të naftës, taksave dhe papunësinë. Disa kërkuan edhe dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama.

Protestuesi 1: “Të gjithë po protestojnë për të rrëzuar qeverinë dhe i bëj thirrje të gjithë popullitshqiptar që të bëjnë protestë pas proteste deri sa të bjerë kjo qeveri.”

Protestuesi 2: “Ne mos ta ndalim këtë, por të solidarizohemi me të gjithë popullin.”

Protestuesi 3: “Sot jemi mbledhur për shumë halle dhe tellashe që ka ky popull. Jemi mbledhur për taksat e larta, për papunësinë.”

Protestuesi 4: “Nuk kemi pagat, nuk kemi dinjitet. Gjithçka do të bjerë tek fëmijët tuaj.”

Ata u shprehën në mbështetje të protestës së studentëve në Tiranë.

Protestuesi 5: “I bëj thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen në këtë kauzë që kërkon të drejtat tona dhe të përballojmë jetesën minimale që nuk po e kemi në këtë moment.”

Protestuesi 6: “Do i mbështesim studentët për të gjitha kërkesat e tyre. Poshtë Edi Rama.”

Për të shmangur ndonjë incident të mundshëm u angazhuan edhe forcat e policisë. Më pas qytetarët marshuan në drejtim të prefekturës së Qarkut Shkodër. Për rritjen e çmimit të naftës dhe të taksave u ngritën në protestë në të njëjtën orë edhe qytetarët e Kavajës. Fillimisht u mblodhën në sheshin kryesor të qytetit. Më pas me pankarta në duar iu drejtuan aksit nacional Kavajë-Durrës. Aty bllokuan rrugën për disa minuta.

Protestuesi 7: “Kemi naftën më të shtrenjtë në rajon dhe në Europë. I bëj thirrje këtu nga Kavaja të gjithë biznesit shqiptar që të dalin në protestë, të mbështesin studentët, fëmijët tanë, të cilët kanë dalë për të drejtat e tyre dhe për hallet tona.”

Në protestë krahas qytetarëve dolën edhe përfaqësues të biznesit të madh e të vogël./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono