Zgjedhjet presidenciale në Slloveni, sot qytetarët zgjedhin kreun e ri të shtetit

schedule14:41 - 12 Nëntor, 2017

schedule 14:41 - 12 Nëntor, 2017

Sllovenët janë thirrur sot në zgjedhje për balotazhin që do t’i japë fitoren kreut të ri të shtetit. Sfida është mes presidentit aktual, Borut Pahor dhe ish-kryebashkiakut të Kamnik, Marjan Sarec. Pahor është favorit për këto zgjedhje pasi në raundin e parë mori 47.2% të votave, ndërsa Sarec arriti të fitojë vetëm 24.7% të preferencave. Duke parë këtë situatë, por edhe sondazhet, duket se Borut Pahor do të drejtojë vendin edhe për 5 vite të tjera./abcnews.al