Zgjedhjet në Bullgari, rezultatet paraprake nxjerrin fituese partinë e ish-kryeministrit Borisov

schedule09:01 - 3 Tetor, 2022

schedule 09:01 - 3 Tetor, 2022

Rezultatet e pjesshme në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Bullgarisë tregojnë se partia e qendrës së djathtë Qytetarët për Zhvillimin Evropian të Bullgarisë (GERB) e liderit afatgjatë Bojko Borisov ka përfunduar me përqindjen më të lartë të votave, sondazhi i katërt i tillë në 18 muaj.

Rezultatet nga 99 për qind e votave të numëruara treguan më 3 tetor se GERB fitoi 25.4 për qind të votave, ndërsa partia centriste kundër ryshfetit Ne Vazhdojmë Ndryshimin (PP) e ish-kryeministrit Kiril Petkov doli e dyta, me 20.2 për qind në zgjedhjet e katërt në vendi anëtar më i varfër i Bashkimit Evropian në më pak se dy vjet.

Rezultatet përfundimtare zyrtare që do të numërojnë edhe fletëvotimet nga jashtë priten më 5 tetor. Pjesëmarrja në votime më 2 tetor u vlerësua në rreth 30 për qind.

Petkov dhe ish-ministri i financave Assen Vasilev, bashkëkryetarë të partisë PP, pranuan dhe deklaruan se nuk do të marrin pjesë në një koalicion me GERB.

“Është përgjegjësi e GERB të formojë një qeveri. Ne premtuam se kurrë nuk do të marrim pjesë në një koalicion me GERB dhe Lëvizjen për të Drejta dhe Liri (DPS) dhe do ta mbajmë premtimin tonë,” tha Petkov, duke iu referuar mbështetjes etnike-turke.

Kujtojmë  se vendi i Evropës Juglindore me afro 7 milionë banorë është rrënuar nga ngërçi politik që nga viti 2020, kur u trondit nga protestat mbarëkombëtare.

Qeveria e fundit, e udhëhequr nga Petkov, u rrëzua në qershor pas vetëm gjashtë muajsh kur një nga partnerët e saj të koalicionit dha dorëheqjen. Petkov dhe PP pro reformës kishin luftuar për të përmbushur premtimin e tij për të zhdukur korrupsionin.

Petkov gjithashtu ka mbështetur Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë në një vend tradicionalisht miqësor ndaj Moskës dhe ka akuzuar Kremlinin se ka ndihmuar në orkestrimin e rënies së qeverisë së tij, e cila refuzoi të paguante për gazin në rubla, siç kërkohej nga Rusia.

Zgjedhjet u karakterizuan nga mungesa e entuziazmit politik, me pjesëmarrje prej vetëm 25 për qind deri në orën 16:00 me orën lokale. /abcnews.al/