Zbardhet data, Kuvendi voton gjyqtarët kushtetues në 14 nëntor

16:35 | 25/10/201916:350

ABC News ka mësuar se Kuvendi ka vendosur t’i zgjedhë dy gjyqtarët e rinj kushtetues në limiten e afateve, pikërisht në seancën e 14 nëntorit.  Kjo datë bie ndesh me afatet e presidentit, i cili duhet ta zgjedhë gjyqtarin e dytë brenda 8 nëntorit, por thotë se nuk mund të veprojë nëse sipas Kushtetutës Kuvendi nuk zgjedh emrin e tij të parë. Për këtë arsye, pritet që vakancën e dytë Meta ta kthejë  pas në KED.

Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, në nenin 179 pika 2 të tij, përcakton se: “Anëtari i parë për t’u zëvendësuar në Gjykatën Kushtetuese emërohet nga Presidenti i Republikës, i dyti zgjidhet nga Kuvendi dhe i treti emërohet nga Gjykata e Lartë. Kjo radhë ndiqet për të gjitha emërimet që do të bëhen pas hyrjes në fuqi të këtij ligji.”

Po ashtu, edhe në nenin 7 pika 2, të ligjit nr. 8577, datë 10.02.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar, përcaktohet se: “Përbërja e Gjykatës Kushtetuese përtërihet çdo 3 vjet, me një të tretën e saj. Anëtarët e rinj caktohen sipas radhës, përkatësisht nga Presidenti i Republikës, nga Kuvendi dhe nga Gjykata e Lartë. Ky rregull ndiqet edhe në rastet e përfundimit para afatit të mandatit të anëtarit të Gjykatës Kushtetuese”. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono