Zakonet e përditshme që duhet të përshtasni për t’u dukur më të rinj

schedule08:13 - 23 Gusht, 2021

schedule 08:13 - 23 Gusht, 2021

Plakja është një proces i natyrshëm, sa më shpejt ta pranoni atë, aq më e lehtë do të jetë të shijoni gjithçka që vjen me të. Megjithatë, nëse dëshironi të zgjasni lëkurën tuaj rinore edhe më shumë, atëherë gjithçka që duhet të bëni është të përfshini zakonet e mëposhtme në rutinën tuaj të përditshme.

Vishni më pak grim

Në vend të një make-up të rëndë, zgjidhni diçka më të lehtë, e cila do të pasqyrojë në mënyrë të përkryer bukurinë tuaj jo modeste natyrore. Ndërsa rriteni, lëkura juaj relaksohet dhe nuk është aq elastike sa dikur. Sa më shumë grim të aplikoni, aq më shumë mund të “vrapojë” në fytyrën tuaj. Kremi pudër duhet më pak do të aplikohet shumë më mirë në lëkurën tuaj të pjekur, në mënyrë që të duket më e freskët dhe më rinore gjatë gjithë ditës.

Hani peshk yndyror

Salmoni dhe peshqit e tjerë yndyrorë janë të pasur me DMAE (dimethylaminoethanol), një përbërës që rrit tonin e muskujve dhe është një nga përbërësit thelbësorë në kremrat e shtrenjtë të fytyrës për gratë më të pjekura. Ushqimi i peshkut yndyror dy herë në javë ofron të njëjtat përfitime.

Mos harroni të pini ujë

Trupi ynë përbëhet kryesisht nga uji dhe lëkura jonë është organi më i madh në trup. Kjo është arsyeja pse ju duhet të ruani hidratimin e tij, në mënyrë që të shmangni një imazh më të zbehtë dhe më të thatë të lëkurës, i cili çon në formimin e rrudhave. “Sa më e hidratuar të jetë lëkura juaj, aq më e pasur, më e hollë dhe më rinore do të duket”, thotë ekspertja e fitnesit dhe ushqimit Erin Palinski-Wade në Reader’s Digest.

Forconi dietën tuaj me ushqime të pasura me antioksidantë

Antioksidantë të tillë si vitaminat A dhe C luftojnë radikalet e lira, duke ju ndihmuar të ruani një pamje më të re. “Kur radikalet e lira nga dieta ose mjedisi kërcënojnë të dëmtojnë qelizat e lëkurës, antioksidantët luftojnë këto komponime,” shpjegon Palinski-Wade. “Dietat e pasura me antioksidantë mund të ndihmojnë në luftimin e dëmtimeve nga dielli dhe mjedisi dhe mbrojnë kundër inflamacionit që përshpejton plakjen,” shton ajo. Pra, thuajini po një diete të pasur me portokall, luleshtrydhe, boronica, speca dhe spinaq për të korrur të gjitha përfitimet e antioksidantëve./abcnews.al