Përfshirë gjumin… Zakonet e përditshme që mund të çojnë në një kancer fatal

schedule18:21 - 3 Gusht, 2021

schedule 18:21 - 3 Gusht, 2021

Një raport shëndetësor zbuloi se parandalimi i kancerit mund të mos ndalet kur modifikojmë disa mënyra jetese, të tilla si: ushqimi, pesha e trupit, aktiviteti fizik dhe pirja e duhanit.

Shpjegoni se këto nuk janë elementët e vetëm të rutinës suaj të përditshme që mund të rrisin rrezikun e kancerit dhe prezantoni më shumë, duke përfshirë disa zakone të habitshme që mund të çojnë në kancer.

Alkooli:

Përdorimi i alkoolit rrit rrezikun e zhvillimit të të paktën shtatë llojeve të kancerit, duke përfshirë: gojën, fytin, gjoksin, zorrën e trashë, rektumin dhe ezofagun.

Gjumi:

Studimet e shpeshta mjekësore paralajmërojnë njerëzit që nuk flenë mjaftueshëm (të rriturit bëjnë 7 deri në 9 orë gjumë cilësor çdo natë), dhe një grup kërkimesh në rritje sugjeron që gjumi i dobët rrit rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.

Vetmia:

Studimet kanë arritur në përfundimin se vetmia mund të bëjë që trupi të bëhet inflamator dhe me kalimin e kohës, kjo mund të rrisë rrezikun e kancerit.

Sipas një studimi të botuar në revistën Antioksidantë dhe Redox Signaling, inflamacioni kronik i shkaktuar nga vetmia “mund të përfaqësojë një mekanizëm kryesor në zhvillimin e sëmundjeve serioze të tilla si arterioskleroza, kanceri dhe sëmundjet degjenerative”.

Televizori:

Njerëzit që kalojnë më shumë se dy orë në ditë duke parë TV kanë një rrezik në rritje për të zhvilluar kancer kolorektal në moshë të re, sipas një studimi të fundit.

Shtesa ushqyese:

Zyrtarisht, autoritetet mjekësore rekomanduan mos marrjen e shtojcave të vitaminës E dhe beta-karotenit. Edhe theksuan rrezikun e tyre, se ato mund të rrisin rrezikun e kancerit ose sëmundjeve të zemrës./abcnews.al