VV-LDK “hapin kartat” dhe mbyllin gojën, gazetarja: Nëse shkojnë në zgjedhje partitë janë humbëse

schedule09:59 - 10 Janar, 2020

schedule 09:59 - 10 Janar, 2020

Në një lidhje me “Abc e mëngjesit”, gazetarja Blerta Dalloshi Berisha ka folur për takimin mes të kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa dhe atij të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Gazetarja thotë se Lëvizja Vetëvendosje po mësohet me natyrën e negociatave, një qasje e cila fillimisht nuk i ka pëlqyer.

“VV është tashmë duke u mësuar më negocitatat. Janë kthyer në tavolinë opsione të tjera të cilat kanë dalë në tavonlinë për tu diskutuar mes tyre. Ndoshta edhe mbahen takime të fshehta. Të dyja partitë e dinë që janë humbëse nëse shkojnë në zgjedhje. LDK ka paraljmëruar se nuk do të qëndrojë më duarkryq”, u shpreh gazetarja.

Më tej ajo theksoi se ultimatumi i presidentit Thaçi nuk ka bazë Kushtetuese. Ish – kryetari i Gjykatës Kushtetuese është shprehur se ultimatumi nuk ka ndonjë efekt juridik, tha gazetarja./abcnews.al