Viti i ri akademik sjell rritje të çmimeve të qirasë me 20%

schedule16:18 - 8 Tetor, 2019

schedule 16:18 - 8 Tetor, 2019

Rikthimi i studentëve në kryeqytet për nisjen e vitit të ri akademik ka sjelle rritjen e çmimit të qirave me rreth 20 përqind. Studentët thonë se pagesat e qirave janë të papërballueshme. 

Kjo e re shprehet se në prag të nisjes së vitit të ri akademik, studentëve u duhet të përballen me çmimin e lartë të banesave për akomodim.

Studentet thonë se çmimet e qirave janë më të larta se një vit më parë pasi paguajnë nga 200 deri në 240 mijë lekë në muaj

Ne u interesuam pranë agjencive imobiliare në kryeqytet dhe na konfirmuan se në krahasim me një vit më parë gjatë periudhes shtator-tetor çmimet janë rritur me 20%.

Zonat më kërkuara për studentët mbeten ato pranë universiteteve, Don Bosko dhe Komuna e Parisit, zona në të cilat çmimi është edhe me euro.

Siç duket çmimi do të jetë një lloj surprize për këto dy studente të vitit të parë të cilat janë në kërkim të një banese. /ABC News Albania 24/7