Video/ Testohet një makinë fluturuese

schedule16:56 - 6 Shkurt, 2018

schedule 16:56 - 6 Shkurt, 2018

Shkenca ka bërë një hap përpara drejt makinave fluturuese.

Kompania Ehang në Kinë ka kryer me sukses një test fluturimi të kësaj makine.

Ehang 184, një dron, i cili është në gjendje të mbajë vetëm një persona të vetëm e kreu testin në Guangzhou të Kinës.

Në një video dallohet droni që fluturon në terrene të ndryshme, duke kaluar fusha dhe ndërtesa.

“Çfarë po bëjmë nuk është një sport ekstrem, kështu që siguria e pasagjerëve është më e rëndësishme. Tani që Ehang 184 u testua me sukses, jamë shumë i paduruar për të parë se çfarë ka rezervuar e ardhmja sa i përket lëvizjes ajrore”, u shpreh drejtori i përgjithshëm i Ehang, Huazhi Hu./abcnews.al