Teknologji
Ivan Cordoba dhe Adrian Mutu, dy nga blerjet e Interit në vitin 1999

bill-gates-2.jpg
So Nila12:33 | 14/03/2020

Themeluesi i kompanisë Microsoft, Bill Gates do të largohet nga bordi i kësaj kompanie, që të fokusohet në punën e tij filantropike.

“Ka qenë një nder dhe privilegj i madh që të punoj dhe të mësoj nga Bill për këto vite”, tha drejtori ekzekutiv i Microsoft, Satya Ndella, përmes një deklarate.

“Bill themeloi kompaninë tonë me një besim në forcën demokratizuese të softuerit dhe me një pasion për të zgjidhur sfidat që kishte  shoqëria”, tha ai.

Gates, 64 vjeç, ishte drejtor ekzekutiv i Microsoft deri në vitin 2000 dhe prej atëherë ai është larguar nga aktivitetet e përditshme të kompanisë që ka themeluar më 1975 së bashku me Paul Allen. Gates është përkushtuar në punën në fondacionin që ka krijuar së bashku me bashkëshorten e tij, Melinda.

Gates është shprehur se planifikon t’i kushtojë më shumë kohë punës në fondacionin “Bill and Melinda Gates Foundation”, por gjithashtu do të jetë këshilltar për teknologji i Satya Nadella dhe liderëve të tjerë të Microsoft./abcnews.al

Capture-49.png
So Nila09:17 | 11/03/2020

Prodhuesi i njohur amerikan i automjeteve elektrike, Tesla, ka shkruar histori këtë javë me prodhimin e makinës  së 1-miliontë.

Kjo makinë është Model Y.

Themeluesi i kësaj kompanie, Elon Musk, këtë moment historik e ka shpërndarë në Twitter, shkruan GQ

 

Modeli në foto vjen me paketën “Performance”, e cila përfshinë amortizatorët e rinj (që e bëjnë këtë Model Y më të ulët), rrotat prej 21-inçësh, pedalet nga alumini, si dhe shpejtësinë maksimale tani ky model e arrin deri në 250 kilometra në orë.

Këto Model Y të prodhuara kanë  bateri me kapacitet të lartë.

Çmimi fillestar për versionet me bateritë me kapacitet të lartë është rreth 46,850 euro. Po ashtu, do të ofrohen edhe versione më të lira por Tesla nuk do të fillojë dërgesat e këtyre versioneve deri në fillim të vitit të ardhshëm./abcnews.al

Capture-37.png
So Nila15:59 | 07/03/2020

Facebook do të mundësojë hapësira publicitare falas për Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH), në kuadër të informacioneve të rrema për përhapjen e virusit shkruan The Verge

“Ne do t’i ofrojmë falas OBSH-së të gjitha publicitetet që i nevojiten për t’iu përgjigjur koronavirusit. Po kështu, edhe të gjitha llojet e tjera të mbështetjes”, theksoi Zuckerberg.

”Ata që kërkojnë fjalën koronavirus në Facebook”, theksoi ai, ”do të kenë një link që do t’i drejtojë drejt OBSH-së apo autoritetit sanitar lokal për informacionet e fundit”.

Paralelisht, Zuckerberg shpalli luftë kundër mashtrimeve dhe lajmeve të rreme.

“Ne do të fshijmë informacionet e rreme dhe teoritë e komplotit që janë konsideruar si të tilla nga organizatat shëndetësore globale”, theksoi ai.

Nuk ka dyshim se kjo do të jetë një fushatë e suksesshme dhe gjithashtu është një lehtësim për përdoruesit e Facebook./abcnews.al

shutterstock_1041362062.jpg
So Nila09:20 | 07/03/2020

Më shumë se 1 miliard telefona dhe tabletë që funksionojnë me sistemin operativ Android mund të bien pre e hakerave, sipas ekspertëve të sigurisë. Këta të fundit argumentojnë se për shkak të mos përditësimit me elementet e reja të sigurisë, këta celularë janë më të ekspozuar për të rënë pre e sulmeve kibernetike.

Bëhet fjalë për pajisjet me sistem operativ të vjetër, që funksionojnë me Android 4.0 ose më të vjetër. Ekspertët thonë se edhe përdoruesit që disponojnë një aparat celular me sistemin operativ Android 7.0 janë të rrezikuar dhe duhet të bëjnë përditësimin e sistemit operativ. Versioni më i fundit operativ i Google është Android 10 shkruan Digit

Ekspertët kanë testuar disa prej smartphonëve që rrezikohen seriozisht nga sulmet e hakerave. Këta celularë janë Motorola X, Samsung Galaxy S3, Sony Xperia Z2 dhe Nexus 5. Sipas studiuesve, të gjitha këto modele mund të rrezikohen  të paktën një herë nga viruset, ndërsa modele te tjera më shumë se një herë.

Kushdo që përdor smartphone Android më të vjetër se viti 2012, duhet të konsiderojë mundësinë për të ndërruar këta celularë, për shkak se janë të rrezikuar nga sulmet kibernetike të hakerave. Elementet e tyre të sigurisë janë të dobëta dhe mund të bëhen objekt i sulmeve të tilla. /abcnews.al

Capture-27.png
So Nila11:49 | 06/03/2020

Facebook  të enjten hoqi reklamat nga fushata e rizgjedhjes së Presidentit Donald Trump sepse reklamat shkelnin politikën e kompanisë kundrejt keqinformimeve mbi anketimin e qeverisë.

Reklamat, të cilat vijnë nga faqet e Presidentit Republikan dhe Zëvendës Presidentit Mike Pence, kanë lidhje me një studim të një faqe zyrtare të fushatës dhe me një faqe që kërkonte donacione.

“Ne kemi nevojë për Amerikanët Patriotë si JU për t’iu përgjigjur këtij anketimi kështu që ne mund të zhvillojmë një strategji fituese për SHTETIN TUAJ,” thuhet në reklamë.

 

Mbrojtësit e të drejtave civile thanë që ata e shtynë Facebook-un që të hiqte reklamat dhe Facebook konfirmoi duke i rishikuar edhe njëherë ato shkruan Reuters

Kompania e mediave sociale, e cila ka lejuar politikanët që të bëjnë reklama mashtruese, tha në dhjetor se do të ndalojë reklamat që synojnë të kufizojnë pjesëmarrjen në anketimin e SHBA, nga e cila zyrtarët dhe ligjvënësit kanë frikë se mund të ketë keqinformime që synojnë të prishin anketimin.

Të enjten, kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi, tha se një demokrat, reagoi ashpër ndaj Facebook para se të vendoste të hiqte reklamat.

“Unë e di se motivi i fitimit është modeli i tyre i biznesit. Por nuk duhet të vijë me koston e llogaritjes se kush është në vendin tonë, në mënyrë që të mund t’i ofrojmë shërbimet dhe pjesën tjetër, “tha Pelosi, në një konferencë për shtyp.

Fushata Trump dhe Byroja e Regjistrimit nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese të Reuters për  të komentuar mbi këtë ngjarje.

Anketimi i 2020  ishin si një rrufe politike kur administrata Trump njoftoi planet në vitin 2018 duke pyetur të anketuarit nëse ata ishin qytetarë amerikanë. Masa, e cila u bllokua nga Gjykata Supreme e SHBA, u kritikua nga disa shtete dhe grupe civile të cilët thanë se pyetja kishte për qëllim të pengojë emigrantët nga pjesëmarrja dhe të ndihmojnë republikanët të fitojnë vendet në Kongresin amerikan.

Anëtarët e Komitetit për Mbikëqyrje i shkruajtën të enjten një letër Komitetit Kombëtar Republikan, duke kërkuar që ai të ndalojë dërgimin e informacioneve që ngjajnë me dokumentet zyrtare të regjistrimit, duke cituar raportet e lajmeve për mbledhësit  fondeve të dërguara nga RNC.

“Këta janë plotësisht në përputhje me ligjin, janë si një kërkesë për mbledhjen e fondeve nga Komiteti Kombëtar Republikan, dhe në asnjë mënyrë nuk ngjajnë me regjistrimin zyrtar të qeverisë” tha një zëdhënëse e RNC./abcnews.al

106422221-1583249503080bentleymullinerbacalar-1.jpg
So Nila15:10 | 04/03/2020

Bentley ka prezantuar Mulliner Bacalar, një makinë kabriolet me vlerë 2 milionë dollarë.

Pjesa e brendshme e makinës është e përbërë nga druri i pemëve 5 mijë vjeçare.

“Vetëm 12 nga këto makina do të prodhohen”, tha Bentley shkruan CNBC

Kompania kishte planikuar të ekspozonte makinën në Geneva Motor Show, që duhej të hapej të enjten, por eventi u anulua për shkak të shqetësimeve për koronavirusin.

Kështu Bentley zgjodhi që ta prezantonte makinën online.

Bacalar është një Barchetta, një lloj makine e hapur. Pra në rast shiu, Bacalari do të bënte mirë të rrinte në garazh.

Makina ka 650 kuaj fuqi dhe një motor me 12 cilindra. Bacalar ka marrë emrin e një liqeni në gadishullin Jukatan të Meksikës, për shkak të bukurisë së tij.  Edhe pse ka disa ngjashmëri me Bentley Continental GTC, Bacalar nuk ka asnjë të përbashkët me të, përveç dorezave të derës./abcnews.al

 

 

 

Li-Shufu_trans_NvBQzQNjv4BqO65TkrT7BriBrd3fK6VEg4atO1ydnFBWxopcGoGuA78.jpg
So Nila13:50 | 04/03/2020

Një miliarder kinez ka njoftuar se do të nisë projektin e parë të vendit për të ndërtuar një kompani për satelitë në mënyrë që të konkurojë me SpaceX nga Elon Musk

Li Shufu tha se satelitët e tij do t’i japin një avantazh në industrinë e makinave pa shofer dhe do të sigurojë sisteme më të sakta navigimi.

Li ka shtrirë perandorinë e tij përtej makinave duke eksploruar në hapjen e kompanive të tjera shkruan Internewscast

Geely ka investuar në ndërtimin e trenave supersonik duke përdorur teknologjinë e lartë. Duket se përpjekja për të shkuar në hapësirë është një tjetër ambicie personale e miliarderit./abcnews.al

Google-718x523-1.png
So Nila15:35 | 03/03/2020

Punonjësit në zyrën e Google në Dublin janë këshilluar që të punojnë nga shtëpia pasi një anëtar i stafit raportoi simptoma të ngjashme me gripin.

Kompania, ka të punësuar rreth 8,000 njerëz në Irlandë, por ende nuk ka konfirmuar nëse personi ka Covid-19.

Kushdo që ka qenë në kontakt të ngushtë me punonjësit, i është kërkuar që të punojë nga shtëpia dhe të monitorojnë shëndetin e tyre derisa të zbulohet nëse personi është infektuar me virus shkruan Siliconrepublic

Google gjithashtu është duke testuar veten nëse punonjësit janë në gjendje  të punojnë nga shtëpia për një periudhë të zgjatur kohore.

Një zëdhënës i kompanisë tha: “Ne do vazhdojmë të marrim masa paraprake për të mbrojtur shëndetin dhe sigurinë e forcës sonë të punës, dhe si pjesë e kësaj përpjekje ne kemi kërkuar që ekipet tona në Dublin të punojnë nga shtëpia .”

Zyra të tjera të Google në të gjithë botën kanë marrë më parë masa të ngjashme  për shkak të frikës së përhapjes së virusit.

Zyrat në Kinë, Hong Kong dhe Tajvan janë mbyllur përkohësisht.

Një shkollë e mesme në Dublin është mbyllur për të ndaluar përhapjen e koronavirusit pasi një nxënës u konfirmua si rasti i parë me Covid-19.

Vëllezërit dhe prindërit e nxënësve të tjerë në shkollë kan⌂ vazhduar  rutinën e tyre të përditshme.

Kjo është sipas Ekipit Kombëtar të Shëndetit Publik, i cili thotë se Irlanda mbetet në një fazë të kontrollit.

Grupi do të takohet përsëri nesër për  marrje të masave të tjera, ndërsa Ministri i Shëndetësisë Simon Harris do të informojë kabinetin./abcnews.al

5d6953b82e22af163a4d1803.jpg
So Nila08:55 | 02/03/2020

Apple dhe Samsung kanë dominuar edhe një herë shitjet globale të telefonave celularë.

Këtë herë, megjithatë, Apple prodhoi një numër të telefonave më të shitur për këtë vit, sipas Digital Trends – ai merr vendin e parë vetëm në disa rajone.Në nivel global, iPhone XR ishte telefoni më i shitur në vitin 2019, duke rrëmbyer 3% të shitjeve të smartphone.

Në vendin e dytë ishte iPhone 11, i cili rrëmbeu 2.1% të shitjeve.

Kjo në vetvete është mjaft mbresëlënëse, veçanërisht pasi telefoni u lëshua vetëm në shtator, dhe kështu kishte vetëm rreth katër muaj shitje në vitin 2019.

Apple arriti të rrëmbej edhe disa pozita të tjera në listën e 10 më të mirëve.

iPhone 8, në vendin e gjashtë, morri 1.2% të shitjeve, ndërsa iPhone 11 Pro Max, iPhone 7 dhe iPhone XS Max hynë përkatësisht në vendin e tetë, të nëntë dhe të dhjetë.

Sigurisht, Apple nuk ishte prodhuesi i vetëm i smartphone në listë.

Samsung tregoi po ashtu sukses, me Samsung Galaxy A50 që erdhi në vendin e tretë me 1.8%, dhe Galaxy A10 vjen në vendin e katërt me 1.7%.

Një rënie e dukshme nga lista e top 10 erdhi për Huawei, i cili është prodhuesi i dytë më i madh i telefonave në botë.

Kjo ka  të bëjë me faktin se kompania ka përqendruar përpjekjet e saj në Kinë pas ndalimit të tregtisë amerikane, e cila rezultoi që kompania të hiqte dorë nga aplikacionet dhe shërbimet Google./abcnews.al

prind-femije2.jpg
So Nila15:40 | 26/02/2020

Po shtohen gjithnjë e më shumë prindërit që janë të hutuar pas celularëve, sot teknologjia mbretëron në mënyrë supreme. Por nga këto qëndrime mund të lindin pasoja të shumta që mund të përhapen tek të vegjlit.

Dihet që fëmijët pëlqejnë të jenë në qendër të vëmendjes së nënës dhe babait, sepse dashuria dhe ndjenja e mbrojtjes është themelore për gjendjen e tyre emocionale.

Kështu që, duhet të shkëputeni gjithnjë e më shumë nga celulari juaj dhe të përqendroheni te fëmijët. Një studim i kohëve të fundit ka zbuluar se më shumë se 6,000 fëmijë ndihen të lënë pas dore nga prindërit e tyre për shkak të varësisë së tepruar nga celularët.

 

Ky hulumtim i kryer nga AVG Technologies, një kompani kompjuterike për sigurinë e kompjuterave, ka analizuar më shumë se 6,000 fëmijë mes moshës 8 dhe 13 vjeç nga kombësi të ndryshme. Studimi tregoi se 32% e fëmijëve nuk ndjejnë vëmendjen e prindërve të tyre sepse shpesh ata shpërqendrohen nga celularët. Të njëjtët fëmijë kanë thënë se për të tërhequr vëmendjen e mamit dhe babit janë të detyruar të konkurrojnë me celularët.

Edhe një baba i intervistuar për hulumtimin theksoi se sot ekziston një çekuilibër i fortë midis përdorimit të celularëve, kohës për familjen dhe punën. Por jo vetëm kaq, përdorimi i tepërt i celularëve, përveç që shkakton shqetësime emocionale për të vegjlit, mund të përfshijë edhe rreziqe. Në fakt, sa herë ekziston rreziku që fëmija juaj, veçanërisht nëse është shumë i vogël dhe eksplorues, mund të lëndohet ndërsa vëmendja e nënës dhe babit është marrë plotësisht nga ky aksesor teknologjik dhe mjaft joshës? Pra, teknologjia, sado e përshtatshme dhe fitimprurëse, mund të dëshmojë gjithashtu se është një armik i përsosur si për prindërit ashtu edhe për fëmijët.

 

Potenciali i këtyre pajisjeve teknologjike nuk duhet të nënvlerësohet, pasi ato arrijnë të kapin gjithë vëmendjen dhe përqendrimin, duke shkëputur plotësisht mendjen brenda disa çastesh. Prandaj, një pakujdesi e thjeshtë është e mjaftueshme për të përballuar rreziqe ose probleme serioze. Pra, aq sa teknologjia mund të magjepsë dhe tërheqë individë të të gjitha moshave, nganjëherë është thelbësore ta lini atë mënjanë dhe t’i kushtoni kohë fëmijëve tuaj, mbase përmes lojërave krijuese që mund të luhen së bashku në familje./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono