Video/ Ndërtohet anija që nuk mund të përmbyset

schedule22:42 - 19 Shkurt, 2018

schedule 22:42 - 19 Shkurt, 2018

Një anije, e cila nuk mund të përmbyset, është ndërtuar nga marina irlandeze.

I pagëzuar me emrin “Fëmija Vetëtimë”, anija do të shërbejë për ekipet e kërkim shpëtim.

Video e publikuar në Daily Mail tregon që, pavarësisht mënyrës sesi lëshohet nga vinçi, anija arrin të kthehet normalisht në pozicion natyral.

Frank Kowalksi, i cili dejtoi punimet për projektin e “Fëmijës Vetëtimë” thotë se për ndërtimin e saj nevojiteshin disa ndryshime në dizajn.

“Është një kombinim mes tri faktorësh: një qendre të ulët graviteti, force lëvizëze të kabinës dhe në kabinë mos të futet ujë. Kabina duhet të ketë mjaftueshëm ajër, në mënyrë që të mos përmbyset anija”, tha ai./abcnews.al