Vettel: Jam mësuar me polemikat, problemet te Ferrari i kemi lënë pas

schedule15:58 - 24 Shtator, 2019

schedule 15:58 - 24 Shtator, 2019

Fitorja e parë e Vettelit për vitin 2019 i dha fund një pritjeje më shumë se një vit për një triumf (i fundit, Belgjikë 2018). Katër herë kampioni i Botës ka rënë në sy për gabime të shumta në atë periudhë, përfshirë edhe një aksident të rrezikshëm në Itali. I pyetur se si ndjehej të goditej nga prapa, piloti i Ferrarit tha:

“Ndoshta më pak i këndshëm nga sa mendoni (qesh). Unë nuk mendoj se kishte ndonjë gabim nga skuadra ime. Kështu që nuk ishte sikur të na mungonte shpejtësia apo asgjë. Gjërat nuk ishin ndoshta duke rënë në vendin e duhur.

Kam shumë kohë në këtë sport dhe kam mësuar shumë gjëra. Beson në veten time dhe nuk jam aspak i lumtur kur nuk fitoj. Sigurisht që kam pasur momente këtë vit kur isha në vështirësi. Kështu që, unë e di se mund të përmirësohem. Polemikat? Janë pjesë e këtij sporti”, tha piloti i kokëkuqes në intervistën për Sky Sport./abcnews.al