Vendimi për Tahirin, Basha: I turpshëm, Rama bëri gjithçka për ta mbrojtur

schedule22:32 - 19 Shtator, 2019

schedule 22:32 - 19 Shtator, 2019

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, reagoi në rrjetet sociale pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për Saimir Tahirin. Ai e konsideroi vendimin për ish-ministrit si të turpshëm çka provon se drejtësia në vend është peng i kryeministrit Rama.

“Vendimi i turpshëm për të mos bërë drejtësi për krahun e djathtë të Edi Ramës, që e mbushi Shqipërinë me drogë dhe e shndërroi atë në njollën e zezë të krimit në Europë, provon se drejtësia në Shqipëri është peng i Edi Ramës, dhe Edi Rama është peng i krimit.

Vendimi i sotëm konfirmon se Edi Rama bëri gjithçka për ta mbrojtur Saimir Tahirin, sepse Saimir Tahiri e mban peng Ramën me dosjet e korrupsionit dhe të lidhjeve të tij me krimin, duke nisur me dosjen e kokainës së Xibrakës, ku është i përfshirë vëllai i Edi Ramës”, shkruan Basha.

Në fund, kreu i selisë blu thotë se vetëm çlirimi i qeverisjes nga krimi do t’i hapë rrugë drejtësisë së vërtetë.

“Përsa kohë Edi Rama është në krye të qeverisë, në Shqipëri nuk ka për të patur drejtësi, krimi dhe të pushtetshmit do të jenë të paprekshëm, Shqipëria do të mbetet peng i krimit dhe shqiptarët më të varfër e më të papunë. Vetëm çlirimi i qeverisjes nga krimi do t’i hapë rrugë drejtësisë së vërtetë dhe mirëqenies për të gjithë shqiptarët”, përfundon postimi i liderit të opozitës.

3.4 vjet burg është dënimi i vendosur nga Gjykata e Krimeve të Rënda për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Trupi gjykues ka vendosur dënimin e Tahirit me 5 vjet burg, por për shkak të gjykimit të shkurtuar, dënimi i është ulur automatikisht në 3.4 vite, i cili konvertohet në shërbim prove./abcnews.al