Ukrainasit mbledhin fonde për Boris Johnson: Të vijë të na vizitojë sërish

schedule12:50 - 11 Korrik, 2022

schedule 12:50 - 11 Korrik, 2022

Ndërsa popullariteti i Boris Johnson duket se po bie në Mbretërinë e Bashkuar dhe në mesin e partisë së tij, ai mbetet shumë i popullarizuar në Ukrainë, shkruan skynews.

Aq shumë, në fakt, sa ukrainasit duan të mbledhin para që ai të vizitojë vendin. Ambasadori i Ukrainës në Mbretërinë e Bashkuar, Vadym Prystaiko, tha për Sky News:

“Më duhet të them se ai ishte shumë popullor. Kjo vetëm për t’ju treguar se sa popullor ishte ai: ukrainasit sapo dhuruan para për të blerë disa dronë, përmes crowdfunding. Ideja tjetër është që të mbledhim financimin e kryeministrit Johnson për të vizitojë Ukrainën.”

“Si sekretar i jashtëm, ai ishte disa herë në Ukrainë, ai e njihte kombin, ai e kuptoi peshën e situatës dhe arriti të ndihmontë Ukrainën në kohë.”

Ai tha se Johnson ishte lideri i parë që vizitoi Kievin ndodhi konflikti.

/abcnews.al