UEFA po mendon për një turne për skuadrat që kanë fituar Kupat e Europës dhe MLS, ai mund të zëvendësojë Superkupën e Evropës

schedule02:00 - 22 Shtator, 2022

schedule 02:00 - 22 Shtator, 2022

UEFA dëshiron të krijojë një turne me pjesëmarrjen e fituesve të Kupës Evropiane dhe klubeve nga MLS.

Sipas The Guardian, UEFA aktualisht po shqyrton idenë e krijimit të një turneu të ri që do të zëvendësojë Superkupën e Evropës, ku në fillim të sezonit luajnë fituesit e Champions League dhe Europa League. Negociatat për krijimin e një turneu të ri janë duke u zhvilluar, shkruan abcnews.al.

Është planifikuar që në turneun e ri të jenë katër pjesëmarrës, fituesit e Ligës së Kampionëve, Ligës së Evropës dhe Ligës së Konferencave, si dhe skuadra që fitoi MLS. UEFA e konsideron tregun amerikan një drejtim jashtëzakonisht premtues për zhvillimin e futbollit.

Më herët u raportua se disa ndeshje të Champions League mund të zhvillohen jashtë Evropës, në Kinë, SHBA ose Lindjen e Mesme. Kjo ide mbështetet nga presidenti i PSG-së, Nasser Al-Khelaifi. G.D/abcnews.al/