uefa

UEFA.jpg
Klejdi Kaimi12:35 | 30/03/2020

Coronavirusi vazhdon të përhapet me shpejtësi në mbarë botën. Aktivitetet sportive janë ende të pezulluara dhe nuk dihen se kur do të rifillojnë. Megjithatë, UEFA e ka një plan.

Fillimisht mendohet se kampionatet në Europë do të rifillojnë në maj dhe çdo gjë pritet të mbarojë në fund të qershorit. Por, rasti më i keq është që ky sezon të luhet në gusht, raporton “The Times”.

Kjo do ti japë mundësinë klubeve që të rikuperojnë dhe nga ana financiare. Ndërkohë që sezoni 2020/2021 do të rifillojë në shtator, por duhet patjetër që të përfundojë në majin e vitit 2021. Kjo për shkak se verën tjetër do të zhvillohet Euro 2020, e cila u shty nga UEFA për shkak të Covid-19. /abcnews.al

TAGANI.png
Veronik Istrefaj09:56 | 29/03/2020

Klubet e Superligës shqiptare i dërgojnë kërkesë kryeministrit Rama për t’i ndihmuar në periudhën e krizës nga koronavirusi. Gjithsesi, vështirë se qeveria mund t’i ndihmojë për rrogat e lojtarëve dhe favori i vetëm mund të jetë ulja e detyrimeve tatimore ndaj shtetit.

Drama tek ne nuk është si në Angli, Spanjë, Itali apo Gjermani. Gjithsesi, edhe në Superligën shqiptare ekziston problemi financiar për shkak të ndërprerjes së aktivitetit sportiv, ndërsa ka kontrata për t’u paguar.

Dhjetë klubet e elitës i kanë dërguar një kërkesë qeverisë, ku i kërkojnë ndihmë për pagat e lojtarëve e të stafeve teknike. Në këtë dokument, të përpiluar dhe firmosur në emër të klubeve nga presidenti i Ligës Profesioniste të Futbollit, Edvin Libohova, arsyetohet se klubet shqiptarë kryesisht financohen nga bizneset e aksionarëve të tyre, biznese që janë në vështirësi për shkak të krizës.

 

Kërkesa e Ligës Profesioniste të Futbollit

Për këtë arsye, kërkohet ndihmë bazuar edhe në shpalljen e gjendjes së Fatkeqësisë Natyrore nga ana e kryeministrit Rama. Buxhetet e klubeve në Superligë shkojnë nga 500 000 deri në 1 milionë euro, në një sezon, dhe kuptohet që ndihma nuk mund të jetë për gjithë vitin, por të themi për dy muaj.

Gjithsesi, ish-administratori i Tiranës, Salih Tagani, sqaroi në linjë telefonike për ABC News, se nuk ka detyrim ligjor nga shteti për të ndihmuar klubet, sidomos për këto shifra. Tagani beson se drejtuesit e klubeve synojnë të përfitojnë ulje të detyrimeve tatimore të bizneseve të tyre private nga ana e shtetit.

Ndihma kryesore për klubet shqiptare, sipas ish-administratorit të Tiranës, mund të vijë nga FIFA dhe UEFA, që kanë përgjegjësi direkte për Federatat anëtare, rrjedhimisht edhe për klubet e tyre. /abcnews.al

Liverpool-2-e1585433533127.png
Igli Nikolli23:16 | 28/03/2020

Futbolli është në kaos. Federatat po bëjnë të pamundurën për të mbyllur kampionatet e ndërprera në mes, por fitorja ndaj koronavirusit është ende larg dhe vështirësitë janë shtuar. Shumë hipoteza janë në tavolinën e drejtuesve të futbollit.

Nuk përjashtohet as fakti që sezoni 2019-2020 të pezullohet dhe zerohet përfundimisht, ashtu siç është shprehur Aleksander Ceferin, presidenti i UEFA-s. Klubi më i goditur do të ishte Liverpool, që e ka siguruar prej kohësh titullin kampion, një trofe që mungon prej 30 vitesh në Anfield.

Nëse futbolli nuk rifillon së shpejti, nuk ka zgjidhje tjetër: Sezoni do të fshihet! Tre opsionet e fundit që na kanë mbetur, janë: Të rifillojmë sezonin në mes të muajit maj, në qershor ose në fund të qershorit”, thekson mes të tjerash Ceferin në një deklaratë të dhënë për Goal. /abcnews.al

Xhaka.png
Veronik Istrefaj21:37 | 28/03/2020

Taulant Xhaka mbush sot 29 vjeç. Mesfushori kuqezi ka bërë shumë ndeshje të mira për Shqipërinë gjatë karrierës së tij, por ajo sfidë nga Izraelit, ku shënoi dhe golin e vetëm të sfidës, do të mbetet gjatë në memorien e tij.

Ndoshta goli më i bukur në karrierën e Xhakës, me mesfushorin shqiptar që nuk njihet për golat e tij, por për luftën e ashpër sportive. Në këtë ditë të shënuar të mesfushorit kuqezi, faqja zyrtare e UEFA Euro 2020 e ka publikuar golin e Taulant Xhakës, ndoshta si “dhuratë” për ditëlindje. Një supergol!/abcnews.al

Ceferin.png
Vladimir Prenga12:22 | 28/03/2020

Aleksander Ceferin, presidenti i UEFA-s, ka folur së fundmi për “La Repubblica”dhe normalisht një temë e rëndësishme ishte ajo ë fillimit të kampionateve në Europë dhe merkato. “Nëse klubet nisin të luajnë, edhe ne mund t’i mbarojmë kupat e Europës.

Pastaj, për vitin e ardhshëm mund të rregullohet numri i ndeshjeve në funksion të kampionatit Europian”, shprehet fillimisht Ceferin, i cili më pas flet edhe për transferimet e lojtarëve dhe lë të kuptohet se po mendohet që futbollistët, të cilëve kontrata u mbaron këtë verë, të qëndrojnë deri në janar në ekipet aktuale.

“Nëse sezoni nis përsëri, do të ishte i nevojshëm një kompromis. Tregu duhet të jetë i përshtatshëm. Ju nuk mund t’i thoni një lojtari të luajë deri në fund të gushtit dhe pastaj ai nuk mund të ndryshojë skuadër sepse merkato është mbyllur”, mbyll presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin. /abcnews.al

UEFA-e1584113133191.png
Vladimir Prenga11:55 | 27/03/2020

UEFA nuk pushon së punuari, pasi duhet gjetur një zgjidhje për kampionatet. Synimi është 12 kampionatet, nga të cilat ka garues në Champions League dhe Europa League, të rinisin. Kjo për të mos i dhënë avantazh asnjë skuadre në kompeticionet europiane. Problemi kryesor është që në maj është e vështirë të rinisin kampionatet dhe opsioni tjetër është që të luhet përtej mesit të gushtit.

Dy opsione janë në tavolinë, që ndeshjet të luhen sikurse është kalendari tani, me ndeshjet e kampionateve në fundjavë dhe sfidat e europian enë mesjavë. Skenari tjetër është që të luhen fillimisht ndeshjet e kampionateve dhe kupave kombëtare, këto deri në mesin e muajit korrik.

Më pas të zhvillohet Champions League dhe Europa League, me finalet që do të luhen një javë pas mesit të gushtit. Kështu do të kishte 7-10 ditë pushim para nisjes së sezonit të ri, që mund të shtyhet për në 12 shtator dhe për t’u mbyllur më pas deri më 1 qershor të vitit 2021.

Nëse do të ndodhë që kampionatet të mos nisin edhe në mes të qershorit, atëherë do të vendosej në rrezik sezoni pasardhës dhe ndryshimi i formatit të Champions dhe Europa League do të jetë i detyrueshëm, duke i bërë gjysmëfinalet me një takim dhe më pas finalja të luhet pas 2-3 ditësh. /abcnews.al

UEFA.jpg
Vladimir Prenga11:58 | 26/03/2020

UEFA, FIFA dhe federatat e futbollit anembanë Europës janë në një pozicion të vështirë. Pandemia prej Coronavirusit i ka vënë të gjithë në vështirësi dhe për momentin futbolli është ndalur thuajse kudo. Para pak kohësh UEFA vendosi të shtyhej EURO 2020, ndërkohë që një ditë më parë u shtynë edhe Lojërat Olimpike.

Direktiva e parë e qeverisë evropiane të futbollit ishte përfundimi i kampionateve deri më 30 qershor. Kjo duket një ide që nuk mund të vihet në jetë, pasi situata ende nuk njeh përmirësim dhe gjasat janë që të mos mund të rifillohet të luhet deri në qershor.

Zgjidhja, sipas asaj që raporton italiania Corriere dello Sport, është që të vazhdohet deri në muajin gusht. Presidenti i FIGC, Gravina, e tha diçka të tillë një ditë më parë dhe plani është që deri në mesin e korrikut të mbarojnë kampionatet dhe kupat.

Pasi të ndodhë kjo, mendohet që të zhvillohen Europa League dhe Champions League, pjesa e mbetur e këtyre garave. Sigurisht nuk ka asgjë përfundimtare dhe bisedimet vazhdojnë. Ajo që dallohet qartë, është se të gjithë duan që sezonin aktual futbollistik duan ta mbyllin në fushë dhe arsyet janë më së shumti financiare. /abcnews.al

City-Manchester-e1581753400381.jpg
Igli Nikolli17:23 | 25/03/2020

UEFA vendosi të përjashtonte Manchester City nga kompeticionet europiane për dy sezonet e ardhshme. Problemet në FPF (fair-play financiar) ndikuan në vendimin e 14 shkurtit, teksa kampionët e Anglisë u gjobitën edhe me 30 milion euro

Klubi i City pretendon se ka çdo bilanc në rregull dhe ka dërguar çështjen në CAS. (Gjykata e Arbitrazhit Sportiv). Ndërkaq, janë tetë klube në Premier që kërkojnë që “Cityzens” të përjashtohet, pasi shkelja e këtyre rregullave ka bllokuar mundësinë e klubeve të tjera të jenë pjesëmarrëse në kompeticionet europiane.

Situtata emergjente në botë mund të çojë në trajtimin e kësaj cështje në një kohë më të largët dhe kështu City mund të marrë sërish të drejtën e pjesëmarrjes në Champions League për edicionin e ardhshëm. Ndërmjet tetë klubeve në Premier që duan përjashtimin e Sitit janë edhe: Liverpool, Chelsea, Manchester United e Arsenal. /abcnews.al

champions-league-1280x853.jpg
Veronik Istrefaj18:54 | 23/03/2020

Finalet e Champions League, Europa League dhe Champions League për femra, janë shtyrë. Këto tre finale, ishin planifikuar të zhvilloheshin në muajin maj, por janë shtyrë në një datë të papërcaktuar.

“Si rezultat i COVID-19 në Evropë, UEFA sot ka marrë zyrtarisht vendimin për shtyrjen e ndeshjeve të mëposhtme, të planifikuar fillimisht për muajin maj 2020:

Finalja e UEFA Champions League
Finalja e UEFA Europa League
Finalja e UEFA Champions League (Femra)

Ende nuk është marrë asnjë vendim për datat kur do të luhen këto sfida. Grupi i punës, i krijuar javën e kaluar si rezultat i thirrjes në konferencë midis palëve të të futbollit europian, i cili u kryesua nga presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, do të analizojë opsionet e mundshme. Grupi tashmë ka filluar ekzaminimin e kalendarit. Njoftimet do të bëhen në kohën e duhur”, shkruhej në njoftimin e UEFA-s./abcnews.al

Ceferin.png
Igli Nikolli11:57 | 23/03/2020

Futbolli do të ndryshojë dhe diçka e tillë u paralajmërua nga Gianni Infantino, presidenti i FIFA-s. Kompeticionet europiane do të pësojnë modifikime, duke nisur nga numri i ndeshjeve. Ditën e nesërme do të bëhet një mbledhje e UEFA-s në lidhje me kalendarët.

Corriere dello Sport raporton presidenti Aleksander Ceferin pritet të ulë numrin e ndeshjeve në Champions League dhe Europa League. Jo vetëm kaq, pasi do të hiqen edhe ndeshjet e kombëtareve në muajin qershor.

Objektivi primar është që të mbyllet kampionatet e këtij sezoni, por koronavirusi nuk po frenohet, madje e kundërta. Po Serie A? Tre janë opsionet. I pari ka të bëjë me rinisjen e ndeshjeve në 2-3 maj dhe zhvillimin e shumë ndeshjeve në këtë muaj, ndërsa dy opsionet e tjera janë rinisja e Serie A me 9-10 maj ose 16-17 maj. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono