“Trupi u dogj”, vdekja në Tiranë e biznesmenit polak, sot u bë “kurban” kreu i Shërbimit Sekret, por çfarë deklaroi kryeministri i Polonisë?

schedule21:50 - 4 Gusht, 2022

schedule 21:50 - 4 Gusht, 2022

Piotr Krawczyk, kreu i Agjencisë së Inteligjencës së Jashtme në Poloni ka dhënë sot dorëheqjen. Edhe pse arsyetimi zyrtar është “Për arsye personale”, mediat polake shkruajnë se lidhet me misterin e vdekjes dhe aludimeve për djegien e trupit të Andrzej Izdebski, tregtari armësh dhe respiratorëve anti COVID, që vdiq në Tiranë.

Sipas gjetjeve të mediave, shërbimet polake nuk janë interesuar për Andrzej I. as para dhe as pas vdekjes së tij dhe nuk kanë kontaktuar me shërbimet në Tiranë për këtë çështje.

Por cili ishte reagimi i kryeministrit Polak për këtë rast?

– Sipas informacioneve që kam marrë nga menaxhmenti që mbikëqyr shërbimet sekrete, ka pasur kontakt me shërbimet shqiptare – pohon kryeministri Mateusz Morawiecki.

Lexo edhe: Mister vdekja e tregtarit të armëve në Tiranë, jep dorëheqjen kreu i Shërbimit Sekret të Jashtëm në Poloni

Rrethanat e vdekjes së Andrzej I., një tregtar armësh, i cili u urdhërua nga Ministria e Shëndetësisë të furnizonte me respiratorë gjatë pandemisë, ngrenë gjithnjë e më shumë dyshime. Në fund të fundit, nga 1200 pajisje të porositura, vetëm 200 u dorëzuan dhe ministria humbi rreth 50 milionë PLN. Pavarësisht se nuk e përmbushi kontratën, burri u largua nga vendi pa asnjë problem në fund të vitit 2020. Në mesin e korrikut u shfaq informacioni se ai vdiq papritur në Tiranë.

Gazeta Wyborcza vërtetoi se figura numër një e skandalit të frymëmarrjes “kishte partneritet me ish-kreun e inteligjencës ushtarake shqiptare dhe nuk fshihej fare”. Sipas të përditshmes, pas vdekjes së Andrzej I., shërbimet polake nuk kanë kontaktuar me shqiptarët. Nga ana tjetër, TVN24 përcaktoi se shërbimet polake nuk ishin të interesuara për të edhe para vdekjes së tij.

Mateusz Morawiecki e trajtoi këtë çështje në një konferencë shtypi të premten . Gazetari i TVN24 e pyeti kryeministrin se si ishte e mundur që asnjë institucion polak nuk pyeti për Andrzej I. Sipas informacioneve që kam marrë nga menaxhmenti që mbikëqyr shërbimet sekrete, ka pasur kontakt me shërbimet shqiptare dhe vendimi për djegien e trupi të këtij zotërie është marrë me kërkesë të familjes dhe gjithashtu pas konsultimit me shërbimet sekrete – tha kreu i qeverisë.

Kryeministri vuri në dyshim edhe gjetjet e TVN24 në lidhje me tregtarin e armëve. “I gjithë ose pjesa dërrmuese e informacionit dukeshin ndryshe,” tha ai. – Ka pasur një kontakt mes shërbimeve tona dhe shqiptarëve. Familja ishte e përfshirë, gjegjësisht gjithçka ishte dakorduar sipas procedurave – theksoi ai.

/abcnews.al/