Trump në Davos për Forumin Ekonomik Botëror

schedule14:01 - 25 Janar, 2018

schedule 14:01 - 25 Janar, 2018

Donald Trump gjendet në Davos të Zvicrës ku merr pjesë në Forumin Ekonomik Botëror. Presidenti amerikan, në agjendën e tij për sot parashikon takime me kryeministren britanike tereza Mej dhe shefin e qeverisë së Izraelit, Benjamin Netanjahu. Gjithashtu edhe një darkë pune me eksponentë të botës së biznesit europian. Ndërsa të premten, Trump do të mbajë fjalimn publik ku do të mbrojë ideologjinë “Amerika e Para” dhe politikat izoluese. Ai është presidenti I parë Amerikan në 18 vitet e fundit që merr pjesë në takimin e përvitshëm në Davos. Për herë të fundit në vitin 2000, në Forumin Ekonomik Botëror mori pjesë Bill Klinton./abcnews.al