forumi

edi-rama-6.jpg
ad min14:41 | 25/10/2019

Asnjëherë më parë se tani, sipas kryeministrit Edi Rama nuk ka dalë në pah nevoja për bashkëpunim mes vendeve të rajonit. Shefi i qeverisë e bëri deklaratën në Forumin e kryebashkiakëve të vendeve 17+1, ku foli për kthimin e rajonit tonë nga një zonë konflikti, në një hapësirë bashkëpunimi.

Nëse për të tjerët bashkëpunimi me Kinën është një mundësi për financime kryeministri shqiptar Edi Rama fillimisht ka një tjetër synim.

“Unë besoj shumë fort që në radhë të parë, urat e bashkëpunimit me Kinën janë ura që sjellin dije dhe përmes të cilave mund të këmbehen eksperienca dhe të transferohen dije, të cilat më pas kthehen edhe në përfitim për vendet, për qytetet, për komunitetet”, tha Rama.

Me Kinën në fjalën përshëndetëse në forumin e kryetarëve të bashkive të kryeqyteteve të vendeve të nismës 17+1  kryeministri Rama përparësi i dha dhe zhvillimit të turizmit.

Ndërkohë pa me rëndësi praninë në takim të kryebashkiakëve nga Ballkani Perëndimor.

 “Është një periudhe kohe në historinë tonë të përbashkët, ku ka dalë më shumë se asnjëherë në pah, qoftë nevoja, por qoftë edhe potenciali i jashtëzakonshëm i bashkëpunimit mes vendeve të rajonit. Përpara disa javësh, ne bëmë një deklaratë të përbashkët me Presidentin e Republikës së Serbisë dhe Kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në funksion hapjes e së një faqeje të re në historinë e rajonit, bazuar në katër liritë e Bashkimit Europian; lirinë e lëvizjes së njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitaleve. Një nismë gjithëpërfshirëse, që do të shkojë më tutje me takimin e Ohrit në datën 10 nëntor, ku janë të ftuar të gjithë liderët e rajonit dhe jo vetëm kaq, por edhe protagonistë të tjerë, partnerë ndërkombëtarë në procesin e transformimit të kësaj hapësire ku jetojnë nga një zonë konflikti në një hapësirë bashkëpunimi”, tha Rama.

Në të njëjtën linjë me kryeministrin Edi Rama ishte dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj.

“Shoh këtë si një mundësi fantastike jo vetëm për  rritur bashkëpunimin me Kinën, por edhe për të rritur bashkëpunimin me  njëri-tjetrin, Tiranës me Shkupin, Tiranës me Podgoricën, me Beogradin, Sarajevën, të Tiranës me qytete të tjera që ndoshta na mësojnë që nuk ia vlen të shpikim rrotën nëse diçka po funksionon perfekt në ato vende”, tha Veliaj.

Forumi “17 + 1” në nivel kryetarë bashkish është një nismë e Kinës e cila synon të rrisë dhe zgjerojë bashkëpunimin me vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore në fushën e investimeve, transportit, financave, shkencës, arsimit dhe kulturës./ABC News Albania

interkonjeksion.jpg
ad min17:05 | 07/09/2019

Ballkani mund të rrisë ekonominë e tij përmes investimeve të përbashkëta në linjat e transmetimit të energjisë elektrike dhe gazit. Këto ishin qëndrimet e ministres Belinda Balluku në Forumin e Europës Juglindore për Energjinë mbajtur në Selanik.

Shqipëria ka prezantuar vizionin e saj për projekte rajonale në fushën e energjisë elektrike dhe gazit, në Forumin e Energjisë për Europën Juglindore, që u mbajt në Selanik.  Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, mbajti fjalë në njërin prej paneleve të eventit.

“Në Forumin e Energjisë për Europën Juglindore u diskutua për bashkëpunimin rajonal për krijimin e linjave të interkonjeksonit qofshin këto të energjisë elektrike apo linjave të interkonjeksionit të gazit, të cilat sot kanë rezultuar që janë komponentët më të fortë në të cilat duhet të ngrihet rritja ekonomike e vendeve të Ballkanit”, u shpreh në përfundim të forumit ministrja Balluku.

Por pjesëmarrja e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në këtë forum është vlerësuar edhe në një drejtim tjetër, atë të procesit të integrimit europian.

“Pjesëmarrja e Shqipërisë dhe Maqedonisë të Veriut si dy shtete që presin në muajt në vazhdim për të pasur aksesin në negociata ishte shumë interesante pasi strategjitë e vendeve tona ballkanike janë të ngjashme dhe shkojnë të gjitha në përputhje dhe në përmbushje të të gjitha kërkesave dhe rregulloreve europiane përsa i përket energjisë në rajonin tonë por në të gjithë Evropën”, tha ministrja Balluku.

Forumi i Energjisë për Europën Juglindore zhvillohet një herë në vit dhe ku palët vendosin piketat për të ardhmen./ABC News Albania 24/7

PALMER-NE-FORUMIN-E-BLED.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela08:55 | 04/09/2019

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin çeljen e negociatave në Tetor për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në Bashkimin Europian. Qëndrimi vjen nga i dërguari i posaçëm i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor Methju Palmer, gjatë fjalës së tij në Forumin Strategjik të Bledit, në Slloveni.

“Kjo është detyra ime, të jem i pranishëm, të udhëtoj përqark Europës e të bashkëpunoj me aleatët tanë, për të arritur qëllimin parësor, që është integrimi i Ballkanit në Bashkimin Europian. Kjo është thelbësore për SHBA-të, për angazhimin amerikan në rajon. Disa nga objektivat më të mëdhenj janë, të ndihmojmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë të sigurojnë çeljen e negociatave me BE në Tetor.”

Zv/ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit foli edhe per dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, duke u bërë thirrje të dyja palëve të bëjnë një hap pas nga kushtet e tyre dhe te vazhdojne ne tryezen e negociatave.

Për  Prishtinën zyrtari amerikan perseriti thirrjen per pezullimin e taksës 100% ndaj importeve serbe. Po ashtu Methju Palmer i kërkoi Beogradit të ndalojë fushatën ndërkombëtare për tërheqjen e njohjeve ndaj Kosovës. /abcnews.al

57343494_841493532860551_2033147388037693440_n-1280x960.jpg
ad min11:43 | 16/04/2019

U zhvillua në Tiranë Forumi i 7 i Shoqërisë Civile të Ballkanit Perëndimor, ku morën pjesë përfaqësues nga disa vende të Ballkanit. I pranishëm në forum ishte edhe Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili vuri theksin te rëndësia që ka Shoqëria Civile në jetën politike apo diplomatike të vendit.

Më tej, kryebashkiaku i Tiranës, Veliaj tha se pavarësisht vështirësive që has vendi ynë kohët e fundit, Shoqëria Civile duhet të ketë rolin e avokatisë së interesit publik, përtej çdo interesi tjetër.

Nëse në një qytet çdokush është i lirë të bëje dhe të shprehë atë që mendon, pavarësisht ideologjive apo besimit të tij, jep një kontribut të vyer jo vetëm për qytetin e tij, por edhe për fqinjët tanë, përfundoi Veliaj. /abcnews.al

bushati-1280x720.jpg
ent ela16:09 | 01/09/2018

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir  Bushati po merr pjesë në Forumin qe po zhvillohet ne Dubrovnikut me temë: “Forcimi i qëndrueshmërisë – Mesdheu, Evropa dhe Ballkani Perëndimor”.

Përpara kryeministrave,  ministrave të jashtëm të rajonit të rajonit dhe zyrtarëve të Bashkimit Evropian ministri Bushati theksoi katër sfidat kryesore që dëmtojnë qëndrueshmërinë e vendeve të rajonit.

“Migracioni, diferencat socio-ekonomike me vendet e BE dhe ndërlidhshmëria, shteti i së drejtës, çështjet e pazgjidhura që lidhen me shtetformimin dhe kufijtë, kanë nevojë për adresimin e duhur, në mënyrë që t’u përgjigjemi pritshmërive të të rinjve të shek. XXI” deklaroi ministri per Evropen dhe Punet e Jashtme.

Përsa i përket diskutimit mbi migracionin, kreu i diplomacisë solli në vëmendje qëndrimin koherent të Shqipërisë qe e sheh si çështje të solidaritetit dhe vlerave evropiane.

Shembull ministri Bushati mori vendimin e fundit të qeverisë për të strehuar 20 refugjatë nga Eritrea. /abcnews.al

 

 

thumbnail_Veliaj-Mynih02-1280x720.jpg
ent ela16:07 | 10/03/2018

Suksesi i Tiranës i kushtohet qytetarëve të saj thote kryetari i Bashkise së Tiranës Erion Veliaj. Kryebashkiaku ishte në forumin vjetor të arkitekteve dhe urbanistëve gjermanë ku kryeqyteti shqiptar u përzgjodh si qytet model i zhvillimit.

Tirana është përzgjedhur si qyteti model i zhvillimit në Forumin vjetor të arkitektëve dhe urbanistëve gjermanë organizuar nga Ministria e Zhvillimit Urban të Bavarisë dhe qyteti i Mynihut.

Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj  prezantoi projektet strategjike për të ardhmen ne forumin vjetor për Qytetet dhe Ardhmërinë.

 “Jam shumë krenar për Tiranën! Jemi përzgjedhur si një qytet model, kësaj here në forumin vjetor të arkitekturës gjermane organizuar nga Ministria e Zhvillimit Urban të Bavarisë dhe nga qyteti i Mynihut. Jam shumë krenar sepse jo vetëm Bashkia ka bërë punën që duhet të bëjë, por një pjesë e madhe e sukseseve tona i kushtohet qytetarëve të Tiranës. Janë ata që kanë inkurajuar ditët pa makina, që po kthejnë zonat pedonale, që po mbjellin pemë, që po e mbajnë pastër qytetin. Historia e vërtetë e suksesit të Tiranës është se çdo qytetar e ndjen që është pjesë e familjes së Tiranës dhe kujdeset për mbarëvajtjen e punëve”.

Bashkia e Tiranës sipas kryetarit Veliaj edhe këtë vit ka planifikuar një sërë investimesh të rëndësishme, si ndërtimi i shkollave të reja, transformimi i Piramidës dhe i mjaft zonave të reja të qytetit, të cilat gjatë këtyre viteve kanë njohur zhvillim, por jo urbanizim.

“Edhe këtë vit do të vazhdojmë të nxisim shumë prej projekteve që tashmë i kemi nisur, siç janë shkollat e reja, Piramida, ndërtesa të tjera me funksion publik, më shumë fokus në zonat e reja të Tiranës, si zona e Kasharit, zona e Unazës së Re, zona e Freskut pranë Dajtit, apo zona e Selitës. Kthehemi të inkurajuar nga fakti se Tirana po merr vlerësime, që në një kohë të shkurtër ka bërë një kapërcim gjigand, për të vazhduar projektet që kemi nisur”./abcnews.al

rama-forumi-1280x691.jpg
ent ela10:34 | 19/02/2018

Zhvillohet sot në Tiranë Forumi i Biznesit Shqipëri-Itali, ku marrin pjesë 200 delegatë dhe rreth 350 sipërmarrje italiane. Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij nënvizoi avantazhet që ofron vendi ynë për sipërmarrësit italianë.Taksat janë më të ulëta dhe burokracia po lehtësohet theksoi kreu i qeverisë shqiptare.

20 miliardë euro mban brenda kjo sallë hoteli në kryeqytet.

“Është e pabesueshme për këtë hotel dhe ëpr këtë vend, dhe shpresoj shumë që ndonjë euro nga të gjitha këto të mbetet në Shqipëri në formën e investimeve.”

E ka nisur me humor fjalën e tij kryeministri Edi Rama në forumin e biznesit Shqipëri Itali. Për kreun e qeverisë vendi ynë është një shtëpi e dytë për italianët jo vetëm për ngjashmëritë por edhe për frymën që qeveria ka për të nxitur bizneset e huaja.

Ka një mënyrë të qeni dhe të jetuari që ngjan me dy pika uji me mënyrën tuaj në Itali me avantazhin që taksat janë shumë më të ulëta dhe burokracia gjithashtu.

Vendi ka shumë potenciale rritjeje dhe investimesh në energji, naftë e minerale, bujqësi, në sektorin agroushqimor”.

Shqipëria nuk ka ambicje të jetë Zvicër, Italia mjafton për kryeministrin Rama.

“Ta bëjmë Shqipërinë një iTali të vogël, efikase do të ishte maksimumi për ne

Kryeministri Edi Rama i siguroi se në Shqipëri po punohet edhe për të lehtësuar burokracinë.

Në Forumin e Biznesit Shqipëri-Itali, marrin pjesë 200 delegatë dhe rreth 350 sipërmarrje italiane./abcnews.al

 

 

 

vlcsnap-error837-1280x720.jpg
ent ela14:01 | 25/01/2018

Donald Trump gjendet në Davos të Zvicrës ku merr pjesë në Forumin Ekonomik Botëror. Presidenti amerikan, në agjendën e tij për sot parashikon takime me kryeministren britanike tereza Mej dhe shefin e qeverisë së Izraelit, Benjamin Netanjahu. Gjithashtu edhe një darkë pune me eksponentë të botës së biznesit europian. Ndërsa të premten, Trump do të mbajë fjalimn publik ku do të mbrojë ideologjinë “Amerika e Para” dhe politikat izoluese. Ai është presidenti I parë Amerikan në 18 vitet e fundit që merr pjesë në takimin e përvitshëm në Davos. Për herë të fundit në vitin 2000, në Forumin Ekonomik Botëror mori pjesë Bill Klinton./abcnews.al

RS421634_DSC_5747-lpr-800x450.jpg
ent ela12:43 | 23/01/2018

Foumi i Davos mbledh së bashku liderë nga më shumë se 70 vende të botës, biznesmenë, politikanë dhe personalitete të tjera nga fusha të ndryshme. Por kush paguan për faturat e këtij forumi, i cili vetëm dy vjet më parë u mbyll me një xhiro prej 238 milionë eurosh?

Bilanci i forumit të Davosit në vitin 2016 u mbyll me një xhiro prej 238 milion eurosh. Forumi i ekonomisë botërore që mbahet në qytetin zviceran duke bërë bashkë njerëzit më të fuqishëm të planetit, në fakt është një organizatë jo fitimprurëse e pavarur dhe që nuk është e lidhur as me shtete të caktuara e as me organizata ndërkombëtare. Ajo funksionon falë investimeve të sipërmarrjeve të mëdha dhe shoqërive nga e gjithë bota.

Ideja e këtij takimi u realizua në 1971-shin nga Klaus Schuab, një ekonomist zviceran i lindur në Gjermani, i cili një vit më vonë organizoi Forumin e parë Europian të menaxhimit duke mbledhur rreth 100 të ftuar.

Në vitin 200, pas 30 vitesh, bilanci i organizatës kishte arritur në 31 milion euro, një shifër e lartë, por në 17 vjet kjo shifër është tetëfishuar. Fondacioni ka një këshill administrative të drejtuar nga professor Shuab, i cili këtë vit mbush 80 vjeç. Në këtë këshill bëjnë pjesë ish zëvendëspresidenti amerikan Al Gore, dhe themeluesi i “Alibaba” Xhek Ma, mbretëresha Rania e Jordanisë, drejtoresha e fondit monetary ndërkombtar Kristine Lagarde dhe shumë liderë të tjerë. Në të dhënat e frumit shkruhet se nuk u jepen para poliikanëve, partive apo organizatave të tjera. Dhe as nuk u paguen honorare atyre që marrin pjesë në aktivitete. Por paguhen rreth 480 nënpunës që përbëjnë më pak se gjysmën e bilancit. Pjesa që mbetet më shumë se 100 milionë euro përdoren për aktivitetet gjatë gjithë vitit.

Ata që paguajnë janë ata që ulen në plate për të dëgjuar të ftuarit e Forumit botëror të ekonomisë. Bëhet fjalë sidomos për administrator të delguar dhe menaxherë të tjerë sipërmarrjesh të nivelit botëror. Që të kesh mundësi të blesh një biletë për të marrë pjesë në forum, duhet fillimisht të mbështesësh fondacionin dhe për këtë ka nivele të nryshme financimi: nga 50 mijë deri në 500 mijë euro. Kësaj shifre i shtohet edh shifra e kërkuar për të lejuar qëndrimin në ditët e forumit.

Endrju Ross Sorkin, gazetar i Nju Jork Tajms, kishte llogaritur disa vjet më parë shpenzime e një administrator të deleguar i ulur në platën e Davos. Në atë kohë ai shkruante në artikullin e tij në 2011-ën se shifra shkonte deri në 57mijë euro për nëj person dhe 500 mijë euro për pesë persona. Por gazetarii shtonte më pas dhe shpenzimet e udhëtimit dhe të qëndrimit në hotel. Për ekonominë e Davos, që është një qytet i pasur dhe i famshëm për sported dimërore forumi është një përfitim i madh ekonomik.

Prania më e madhe është ende e të ftuarve amerikanë që janë kështu dhe financuesit më të fuqishëm të forumit, me më shumë se 800 persona të pranishëm. Këta ndiqen më pas nga zviceranët dhe britanikët. Po sipas agjencisë ekonomike të informimit, Bloomberg, po rritet shumë numri i kinezëve pjesëmarrës. Këtë vit Kina ka llogaritur më shumë se 100 të pranishëm si politikanë dhe biznesmenë, ndërsa dhjetë vjet më parë ishin më pak se 30.

Dokumentet e fondacionit shpjegojnë se përfaqësuesit e shoqërisë civile, artistët, ministrant dhe krerët e shteteve që vijnë nga më shumë se 70 vende nuk paguajnë për të marrë pjesë. Ndërsa disa grupe si përshembull ato akademike, rimbursohen për shpenzimet e udhëtimit dhe qëndrimin në hotel./abcnews.al

 

vlcsnap-error865-1-1280x720.jpg
ent ela12:08 | 23/01/2018

Liderë nga e gjithë mblidhen sot në Zvicër për Forumin ekonomik të Davosit. Forumi që nis sot dhe do të përfundojë më 26 janar bën bashkë 340 liderë botërorë, drejtues të kompanive të mëdha botërore dhe sipërmarrës nga e gjithë bota.

Pjesë e forumit do të bëhen edhe ekspertë të politikës, ekonomisë, përfaqësues të mediave etj. Kryeministri Rama do të kryesojë delegacionin shqiptar gjatë këtij forumi, ku priten edhe takime të rëndësishme në nivel krerësh të qeverive.

Pjesë e Forumit të Davosit do të jetë edhe presidenti amerikan Donald Trump, ndërsa si një nga të ftuarit kryesorë në këtë forum do jetë edhe kryeministri indian Narendra Mori, presidenti francez, Macron, si dhe kryeministrja britanike Theresa May.

Të ftuar do të jenë edhe shefja e FMN-së Kristinë Lagard, drejtori i ABM, Xhini Rometi, kryeministrja norvegjeze Erna Solberg, mbretëresha jordaneze Rania, ish-kryeministri britanik Gordon Braun, kryeministri kanadez Justin Trudeau, dhe ai izraelit Benjamin Netanjahu./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono