Trump mohon të ketë thënë se nuk dëshiron emigrantë nga vende fundërrina

schedule18:14 - 12 Janar, 2018

schedule 18:14 - 12 Janar, 2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka mohuar përdorimin e fjalëve fyese për disa vende në një takim me disa anëtarë të Kongresit në Zyrën Ovale. Ai theksoi se cilësimi i Haitit, El Salvadorit dhe Afrikës si vende fundërrina është shpifje e demokratëve.

Presidenti amerikan, Donald Trump, vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes globale për shkak të disa deklaratave raciste për Haitin, El Salvadorin dhe Afrikën. Sipas Uashington Post, kreu i Shtëpisë së Bardhë gjatë një takimi në Zyrën Ovale me disa anëtarët të kongresit amerikan ka përdorur fjalë banale. Atyre që i kërkonin të rimendonte dhe njëherë heqjen e statusit të mbrojtjes për mijëra emigrantë nga Haiti, El Salvador dhe disa vende afrikane, Trump i është përgjigjur se Shtetet e Bashkuara nuk duhet të pranojnë të gjithë këta njerëz që vijnë nga këto vende fundërrina.

Megjithatë një reagim zyrtar me anë të tuiterit ka ardhur nga vetë lideri amerikan.

“Kurrë nuk kam thënë asgjë poshtëruese për qytetarët e Haitit përveçse si është Haiti, padyshim një vend shumë i varfër dhe i trazuar. Asnjëherë nuk kam thënë ‘nxirrini jashtë’. Kjo është shpifje e demokratëve. Unë kam një marrëdhënie të mrekullueshme me haitianët. Ndoshta duhet të regjistrojmë mbledhjet e ardhshme – për fat të keq, nuk kam besim!”, shkruan Trump.

Ndërkaq, në një mesazh të mëparshëm ai pranon se ka pasur një diskutim të ashpër. “Gjuha e përdorur nga unë në takimin për DACA-n ishte e ashpër”, nënvizon Trump duke mohuar se ka përdorur fjalë raciste për vendet e lartpërmendura. Presidenti amerikan bën me dije se propozimet e bëra në takimin për programin e mbrojtjes së emigrantëve nga Haiti, El Salvadori dhe disa vendeve afrikane që jetojnë dhe punojnë në SHBA, ishin shumë të vështira.

Ai thekson në tuitër se marrëveshja bipartizane për DACA-n ishte një hap prapa.

“Muri nuk ishte financuar siç duhet, zinxhiri emigracionit dhe lotaria ishin përkeqësuar dhe SHBA do të detyrohej të pranonte një numër të madh njerëzish nga vende me kriminalitet të lartë”, shkruan Trump.

Më tej thekson se dëshiron një sistem emigrimi të bazuar në meritë dhe njerëz që do të ndihmojnë në përparimin e vendit.

“Dua siguri për popullin tonë. Dua të ndaloj hyrjen masive të drogës”, shkruhet në një mesazh të presidentit amerikan.

Gjithashtu Trump akuzon dhe demokratët se janë ata që po shkatërrojnë programin DACA për mbrojtjen e emigrantëve dhe se nuk janë të përqëndruar në përmirësimin e jetës dhe sigurinë e qytetarëve./abcnews.al