Tri mënyra natyrale për t’u marrë me dhimbjen e fytit

schedule19:08 - 11 Dhjetor, 2020

schedule 19:08 - 11 Dhjetor, 2020

Dhimbja e fytit është një nga simptomat më të zakonshme dhe të bezdisshme të ftohjes.

Nëse nuk doni të merrni një ilaç menjëherë, mund të përdorni një zgjidhje natyrale dhe të heqni qafe djegien menjëherë. Përbërësit në kuzhinën tuaj janë në gjendje t’ju ndihmojnë.

Këtu janë tre mënyra natyrore për t’u marrë me një dhimbje të fytit:

Çaj me mjaltë

Ky është balsami më i mirë për dhimbjen e fytit. Mjalti është zbutës dhe lehtëson gëlltitjen. Për rezultate më të mira, shtoni disa gjethe mente të freskëta në çajin tuaj.

Ujë me kripë

Gargarë me ujë të vakët të kripës zvogëlon inflamacionin dhe lehtëson dhimbjet. E vetmja gjë që ju duhet të bëni është të shpërndani një lugë gjelle kripë në një filxhan me ujë të ngrohtë dhe të bëni gargarë. Sidoqoftë, bëni kujdes që mos ta gëlltisni pasi shkakton dehidrim.

Pini ujë

E megjithatë edhe në këtë rast uji është shpëtim. Pirja e shumë lëngjeve heq kruajtjen dhe thatësinë dhe ndihmon trupin të eleminojë më shpejt virusin përmes prodhimit të mykut. l.k/abcnews.al