Tre humbje dhe -9 pikë nga kreu, Guardiola nuk e kishte nisur kurrë kaq keq!

schedule14:22 - 11 Nëntor, 2019

schedule 14:22 - 11 Nëntor, 2019

Manchester City kishte mundësinë për të shkurtuar diferencën me Liverpoolin kryesues, por ekipi i Guardiolës u mposht 3-1 në “Anfield”. Kampionët në fuqi të Anglisë renditën në vend të katërt pas javës së 12-të dhe numërojnë 25.

Leicester City dhe Chelsea numërojnë nga një pikë më shumë, ndërsa “The Reds” janë shkëputur me 9 pikë. Kjo është nisja më e dobët që ka bërë Pep Guardiola në karrierën e tij.

Tre humbjet dhe 13 golat e pësuar në këtë sezon kanë ndikuar që City të mos mbajë ritmin e kryesuesve. Trajneri spanjoll ka drejtuar Barcelonën dhe Bayern Munchen më parë. Në çdo sezon ka grumbulluar më shumë pikë se sa ka momentalisht në 12 javët e para.

Me katalanasit ka qenë gjithmonë në krye ose në vend të dytë në këtë periudhë të sezonit. Më Bayernin dominoi Bundesligën, teksa edhe me Manchester City ka bërë më mirë. Gjithsesi, sezoni është akoma i gjatë dhe potenciali që ka i lejon ekipit të Guardiolës të bëjë më mirë dhe të nisë një seri fitoresh, me shpresën që edhe Liverpooli do të përjetojë “krizën” e vet. /abcnews.al