Tërmeti rrëzon besimin në ekonomi në tremujorin e fundit 2019, të dhënat e fundit nga BSH

16:41 | 08/01/202016:410

Tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit përtej shkatërrimit ka sjellë efektet e para negative edhe në situatën ekonomike në vend. Banka e Shqipërisë ka publikuar “Vrojtimin e besimit të konsumatorve dhe biznesve” për periudhën tetor –dhjetor, e cila është zhvendosur nën mesataren afatgjatë. Pothuajse të gjithë sektorët e ekonomisë kanë pritshmëri negative për të ardhmen përsa i përket gjendjes financiare, punësimeve të reja apo kontratave.

Shërbimet kanë pësuar goditjen më të fuqishme ku  “Treguesi i besimit” ra me 15.1 pikë përqindje gjatë tremujorit të katërt. Kjo e ndikuar direkt nga disa tregues sic janë ecuria e biznesit, gjendja financiare dhe norma e shfrytëzimit të kapaciteteve.po ashtu edhe industria ka pësuar një rënie të pritshëmrive ekonomike  gjatë tremujorit të katërt. Madje pritshmëri negative për ecurinë e sektorit ka pasur edhe ndërtimi pavarësisht se kohët e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të lejeve.

Treguesi i besimit në sektorin e ndërtimit shënoi rënie me 3.0 pikë përqindje gjatë periudhës tetor –dhjetor. Por përtej bizneseve edhe qytetarët kanë paqartësi dhe pritshmëri negative për gjendjen e tyre ekonomike duke e zhvendosur treguesin me 1.4 pikë përqindje nën mesataren historike të tij.

Kjo gjendje thuhet në raportin e Bankës së Shqipërisë  është ndikuar direkt nga   situata e  përgjithshme ekonomike në vend  si dhe prej gjendjes financiare të familjeve./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono