Tërmet 5 ballë, tronditen banorët

schedule18:57 - 7 Dhjetor, 2017

schedule 18:57 - 7 Dhjetor, 2017

Një tërmet me magnitudë 5 ballë ka tronditur banorët e qytetit Nelson në Zerlandën e Re.

Mijëra njerëz kanë raportuar se e ndjenë tërmetin. Raportohet se gjatë gjashtë javëve të fundit kanë rënë disa tërmet dhe ky ka qenë më i shkurtri.

Sizmiologët kanë thënë se në fillim lëkundjet e tërmetit kanë qenë 4.8 ballë dhe më pas shkalla e tërmetit ka shkuan në 5 ballë./tvklan.al