Tensioni i gjakut nxit humbjen e kujtesës, çfarë duhet të bëni

schedule13:02 - 31 Maj, 2020

schedule 13:02 - 31 Maj, 2020

Një studim i kryer së fundmi tregon se nëse tensioni i gjakut është më i laretë se sa duhet, mund të çojë në humbjen e kujtesës. Sipas studimit, nëse tensioni sistolik i gjakut është mbi 13, atëherë kur të arrijë në moshën 50 vjeçare, gjasat që njeriu të preket nga skleroza rriten me 50 përqind.

Sa më agresiv të jetë trajtimi kundër tensionit të lartë të gjakut, aq më i mbrojtur është truri nga dëmet e pakthyeshme.

Personat e moshës së mesme dhe të moshuarit duhet të bëjnë kontroille të rregullta mjekësore. Sipas Agroweb, ulja e tij është thelbësore për të pakësuar gjasat e shfaqjes së sklerozës, Alzheimerit e sëmundjeve të tjera mendore. /abcnews.al