Studimi: Pirja e dy filxhanëve kafe në ditë rrit rrezikun e sëmundjeve të veshkave

schedule18:19 - 8 Nëntor, 2021

schedule 18:19 - 8 Nëntor, 2021

Shumë njerëzve u pëlqen të pinë një filxhan kafe çdo mëngjes dhe vazhdojnë ta hanë atë gjatë gjithë ditës për shkak të shijes së saj të shijshme dhe aromës që pëlqejnë të gjithë. Kafeja është e domosdoshme për disa njerëz dhe ata nuk mund të jetojnë pa të, por konsumimi i tepërt i saj çon në shumë dëme.

Dhe një ekip shkencëtarësh nga Shkolla e Shëndetit Publik Johns Hopkins Bloomberg zbuloi se pirja e dy filxhanëve kafe çdo ditë mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve kronike të veshkave.

Studimi i ri, i botuar në Revistën Klinike të Shoqatës Amerikane të Nefrologjisë, ekzaminoi 372 metabolitë në gjakun e 3,811 njerëzve të ndryshëm. Metabolitet janë molekula të vogla që prodhohen ose përdoren kur trupi zbërthen ushqimin, ilaçet ose kimikatet.

Rezultatet treguan se 56% e njerëzve të anketuar pinin kafe çdo ditë, dhe 32% pinin më shumë se dy filxhanë në ditë.

Studiuesit gjetën vetëm një metabolit të lidhur me kafenë, ai mund të ndihmojë veshkat të bëhen më të shëndetshme, megjithatë, shqetësuese, ata gjetën edhe dy metabolitë të tjerë të lidhur me sëmundjen kronike të veshkave.

Dështimi kronik i veshkave përfshin humbjen graduale të funksionit të veshkave. Veshkat e dëmtuara shkaktojnë një grumbullim të mbetjeve toksike që mund të çojnë në presion të lartë të gjakut, sëmundje të zemrës dhe goditje në tru. Për më tepër, mund të kërkohet dializë ose transplantim i veshkave.

Johns Hopkins arriti në përfundimin se ekziston një “efekt i dobishëm” për kafe në funksionin e veshkave.

Dr Casey Ribholtz, një nga autorët e studimit të ri, tha për The Independent se një nga metabolitët e lidhur me kafenë, i cili gjithashtu ka qenë i lidhur me sëmundjet e veshkave, përmban gjithashtu përbërës të lidhur me pirjen e duhanit.

Ajo shpjegoi se nevojiten më shumë kërkime në mënyrë që të dashuruarit të mos e ndjejnë kafenë në panik./abcnews.al