Strategjia për turizmin në Elbasan, Balla: Asetet nuk janë shfrytëzuar

13:16 | 28/09/201913:160

Potencialet e mëdha turistike të Elbasanit nuk janë shfrytëzuar siç duhet, tha kreu i grupit parlamentar Taulant Balla, gjatë një takimi të organizuar për strategjinë e turizmit.

Ai kërkoi nga bashkitë e qarkut që të ketë një bashkëpunim mes tyre për të zgjeruar hartën turistike dhe për të vënë në funksion asetet .

Në një takim të organizuar për strategjinë e turizmit Taulant Balla deklaroi se Elbasani ka asete të mëdha turistike, por që nuk janë shfrytëzuar.

Ndaj sipas tij Bashkia duhet të drejtohet nga filozofia e zhvillimit të turizmit.

“Turizmi nuk është vetëm një vizitë në kala; turizmi në Elbasan nuk është as të mirat që burojnë nga ujërat termale; turizmi nuk është as të ngjitesh në Gjinar, apo në Zavalinë, apo në Funar, por turizmi duhet të jetë një politikë e cila duhet të drejtojë dhe të orientojë tërësisht të gjithë filozofinë e drejtimit të bashkisë nga ana e Gledit dhe e Këshillit Bashkiak, jo në 4 vitet e ardhshme, por në 10 vitet e ardhshme”, tha Balla.

Ndërsa kryebashkiaku Gledian Llatja vlerësoi si shumë të rendësishme bashkëpunimin me bashkitë e tjera të qarkut për të zgjeruar hartën turistike.

Në tryezë morën pjesë përfaqësues të operatorëve turistikë, të biznesit, studiues, arkeologë te cilen dhanë mendimet e gjykimet e tyre mbi rëndësinë e turizmit dhe pikat kyçe ku duhet të fokusohet./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono