Stoltenberg: Aleatët janë të gatshëm të përshpejtojnë procesin e ratifikimit për Suedinë dhe Finlandën

schedule08:58 - 29 Qershor, 2022

schedule 08:58 - 29 Qershor, 2022

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se ai priste ratifikimin e shpejtë të anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në aleancën ushtarake, sipas The Guardian.

“Ne do të marrim një vendim në samit për të ftuar Suedinë dhe Finlandën të bëhen anëtare,”u tha ai gazetarëve në ditën e dytë të samitit të NATO-s në Madrid.  Rikujtojmë se të dy vendet aplikuan për anëtarësim në aleancë në mesin e majit.

“Pas ftesës, ne kemi nevojë për një proces ratifikimi në 30 parlamente. Kjo kërkon gjithmonë pak kohë, por gjithashtu pres që  procedurat të përfundojnë sa më shumë shpejt, pasi aleatët janë gjithashtutë gatshëm të përpiqen për përshpejtimin e procesit”, theksoi Stoltenberg.

/abcnews.al