Skafi i 1.6 ton drogë dyshohet se ishte blerë në Itali

schedule15:14 - 28 Nëntor, 2017

schedule 15:14 - 28 Nëntor, 2017

Mjeti i shpejtë lundrues që u kap mbrëmjen e së shtunës nga roja bregdetare Greke, dyshohet se ishte sjellë nga Italia dhe vlera e saj kapte shifren 300 mijë euro. Ky lajm behet i ditur nga burime nga prokuroria qe po hetojne kete dosje.

Sasia totale e kanabisit të sekuestruar afër Korfuzit ishte 1.6 ton. Ende prokuroria e krimeve të rënda nuk jep detaje për hetimet që po zhvillohen në vendin tonë, pasi skafi me lëndën narkotike dyshohet se u nis nga qytetit i Sarandës. Po kështu organi i akuzës dhe ai i policisë po hetojnë nëse grupi kriminal i përberë nga 6 shqiptarë, 2 italian, dy grekë dhe 1 bullgar të ketë kryer transport të mëparshëm të lëndëve narkotike drejt vendit fqinj./abcnews.al