Si Perëndimi bëri versionin më të rrezikshëm të Putinit

schedule11:20 - 24 Tetor, 2021

schedule 11:20 - 24 Tetor, 2021

Nga Luke McGee, CNN

Gjatë dekadës së fundit, Rusia e ringjallur e Vladimir Putin ka qenë një shqetësim i përhershëm për shumë në Perëndim. Këto shqetësime nuk janë të pabaza. Është e pamohueshme që Putini dhe rrethi i ngushtë i Presidentit janë rritur në besim gjatë kësaj periudhe. Qoftë nëse bëhet fjalë për aneksimin e pjesëve të një kombi tjetër, mbështetjen e një diktatori në një luftë të huaj apo helmimin e disidentëve në tokën ruse, Kremlini i Putinit me sa duket nuk kërkon më vërtetim nga një Perëndim që ka lejuar që lufta e Moskës të rritet me pak efekt në sjelljen e tij.

Botës i është kujtuar Rusia javët e fundit. Ndërsa çmimet e gazit rriten në të gjithë Evropën për shkak të një furnizimi të reduktuar të gazit rus dhe Putini ndërpret lidhjet e lira diplomatike të vendit të tij me NATO-n, ia vlen të shqyrtohet se sa rëndë politikë-bërësit perëndimorë e kanë keqkuptuar Putinin dhe kanë injoruar gatishmërinë e tij për të përdorur armët që ka në dispozicion. Kriza e energjisë në mbarë Evropën zbulon një mjet shumë të fuqishëm që i jep Rusisë levë në marrëdhëniet e saj me Evropën: rezervat e saj të gazit.

Nuk është sekret që shumë vende evropiane, përfshirë Gjermaninë, varen nga furnizimet ruse me gaz natyror. Ndërsa Rusia po përmbush detyrimet e saj ekzistuese për të furnizuar vendet evropiane, analistët thonë se mund të rrisë eksportet për të mundësuar ruajtjen përpara atij që mund të jetë një dimër i ftohtë, duke ulur kështu kostot dhe duke qetësuar nervat.

Pyetja nga perspektiva ruse është, pse duhet? Moska është ende në pritje të miratimit të rregullatorit gjerman për Nord Stream 2, një tubacion i diskutueshëm që do të lidhte Rusinë me Gjermaninë dhe do të furnizonte sasi të mëdha të gazit në Evropën Perëndimore. “Nëse rregullatori gjerman jep lejen e tij për furnizime nesër, furnizimet prej 17.5 miliardë metra kub do të fillojnë pasnesër”, tha Putin në një forum televiziv të enjten.

Gazsjellësi është i diskutueshëm sepse shumë e shohin atë si një projekt ndikimi gjeopolitik për Moskën. “Thelbi i kësaj narrative është se Evropa dhe Perëndimi duhet të rimendojë politikat e saj, qofshin ato për energjinë, ndërhyrjen e huaj apo ndërtimin e kombit”, thotë Oleg Ignatov, një analist i lartë në Rusi. Dështimi perëndimor dhe suksesi rus janë, natyrisht, në lidhje me prioritetet e secilës palë. Putin ka thënë se rënia e Bashkimit Sovjetik ishte “tragjedia më e madhe gjeopolitike” e shekullit të 20-të. Kur e merrni parasysh këtë në shumë prej sjelljeve të Putinit gjatë dekadës së fundit – aneksimi i Krimesë, mbi veprimet ushtarake në Siri duke mohuar aktivitetin e Rusisë, nxitja e tensioneve midis NATO -s dhe Turqisë – bëhet e lehtë të ndërtosh një imazh të një lideri duke u përpjekur të rikthejë krenarinë për vendin e tij dhe është shumë i lumtur për të shfrytëzuar mundësitë e ofruara nga homologët naivë globalë.

“Që nga fundi i Luftës së Ftohtë, shumë në brezin e Putinit kanë besuar se ishte ende në një luftë politike me Perëndimin,” thotë Mark Galeotti, profesor nderi në University College London, aktualisht me qendër në Moskë. “Kjo u bë më e mprehtë pas aneksimit të Krimesë në 2014 dhe kjo është arsyeja pse tani shihni një Rusi më të rehatshme me vendosjen e trupave në kufijtë ndërkombëtarë, përhapjen e dezinformatave dhe ndjekjen e disidentëve politikë. Për sa u përket atyre, kjo është një bazë lufte”, thotë Galeotti, përpara se të shtojë se “për Perëndimin, megjithatë, Rusia është jashtëzakonisht e bezdisshme, por në fakt jo edhe aq një kërcënim”.

Disa argumentojnë se kërcënimi relativisht i kufizuar i Putinit ka shkaktuar një politikë perëndimore të zbehtë përballë agresionit rus. Kjo, nga ana tjetër, do të thotë që Presidenti rus mund të kryejë akte armiqësore me shumë pak pasoja. Agjentët rusë që helmojnë një ish-spiun rus në tokën britanike është sigurisht kërcënuese. Megjithatë, ajo përbën një kërcënim të vogël aktual për Mbretërinë e Bashkuar, por të shkosh më tej se vendosja e sanksioneve ndaj individëve të afërt me Putinin mund të jetë më e vështirë se sa ia vlen.

“Dështimi afatgjatë i Perëndimit ka trajtuar çdo akt armiqësor si një incident të izoluar, në vend që të shohë modelin e përgjithshëm të një Rusie që nuk ka dëshirë apo interes të luajë sipas rregullave të saj,” thotë Keir Giles.

Kjo, argumenton Giles, është në zemër të gjithçkaje që ndodh tani. “Rusia po bëhet më e hapur dhe e drejtpërdrejtë. Kur Rusia shfrytëzon krizën e gazit në Evropë për të detyruar projektin e saj të gazsjellësit Nord Stream, ose ndërpret të gjitha lidhjet me NATO-n, kjo është bërë hapur dhe nuk ka më një pretendim se Moska po punon drejt marrëdhënieve të mira me Perëndimin. Është i njëjti model që shohim brenda Rusisë brenda vendit”.

Pasojat e kufizuara për Perëndimin, natyrisht, u japin pak ngushëllim atyre që kundërshtojnë Putinin brenda dhe jashtë Rusisë. “Putini është një oportunist. Përçarja e NATO-s është dhurata më e madhe që ai mund të marrë” thotë Riho Terras, ish-komandant i Forcave të Mbrojtjes të Estonisë. “Mbështetja gjermane në gazin rus është një problem për ata prej nesh që ndajmë një kufi, pasi ai minon unitetin. Brexit mund të jetë i mirë për Britaninë e Madhe, por ngre pyetje për një ushtri evropiane e cila padyshim do të ishte më e dobët se NATO”.

Disa besojnë se pasuria më e madhe e Putinit ka qenë histeria dhe mbivlerësimi i kërcënimit që ai paraqet në një pjesë të Perëndimit, e kombinuar me kundërshtimin e kufizuar nga vendet e fuqishme, përfshirë SHBA-në. “Sa herë që shfaqet një mundësi, ai do ta shfrytëzojë atë. Ndodhi në Ukrainë, ndodhi në Gjeorgji. Ai kupton vetëm mesazhe të forta dhe nëse vazhdojmë të tregojmë përçarje, ai do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë”, thotë Terras.

Figurat e opozitës në Rusi besojnë se Perëndimi mund të ndërmarrë veprime që mund të dobësojnë pozitën e Putinit. Megjithatë, miti që është ushqyer nga konfuzioni dhe mosveprimi perëndimor se kush është saktësisht Putini dhe çfarë dëshiron ai, ka ndikuar që ai mund të veprojë gjithnjë e më shumë pa u ndëshkuar. Ngurrimi i Perëndimit për të kuptuar vërtetë Putinin ka ndihmuar në krijimin e versionit më të rrezikshëm të tij.

/ Abcnews.al