Si ngrënia e orizit i ndihmon japonezët të jetojnë më gjatë

schedule11:57 - 5 Mars, 2021

schedule 11:57 - 5 Mars, 2021

Në të kaluarën, njerëzit e zakonshëm në Japoni nuk mund të hanin shumë oriz, sepse shumica e tij ishte e rezervuar për njerëzit e shtresës së lartë. Madje, fermerët japonezë e përdornin orizin për të paguar taksat. Sot nuk mund të imagjinojmë një familje japoneze pa oriz në tryezat e tyre. Nëse nuk e dini, orizi sjell shumë përfitime në trupin tuaj.

1. Mund të ndihmojë të humbni peshë

Nëse prej shumë kohësh jeni përpjekur të humbni peshë, një pjatë oriz mund të jetë zgjidhja. Orizi ka shumë pak yndyrë dhe plot fibra, dhe mund të jenë një shtesë e shkëlqyer në dietën tuaj. Orizi i bardhë është më pak efektiv sesa orizi i zi.

2. Ju ndihmon të dukeni më të rinj

Gratë japoneze përdorin ujin e orizit për të mbajtur lëkurën e butë dhe rinore, por ngrënia rregullisht e orizit mund t’ju ndihmojë. Orizi përmban shumë antioksidantë që mbrojnë qelizat e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe mendje mund të zbusë dhe rrudhat ekzistuese, informon abcnews.al.

3. Mban të shëndetshme zemrën

Ngrënia e rregullt e orizit është një mënyrë natyrale dhe shijuese për të përmirësuar shëndetin e zemrës. Për shkak se është një anti-inflamator natyral, parandalon krijimin e pllakave brenda enëve të gjakut dhe ul rreziqet tuaja për probleme të caktuara të zemrës, si sulmet në zemër ose goditjet në tru. Orizi është gjithashtu i pasur me flavonoide që janë provuar se luftojnë sëmundje të ndryshme të zemrës.

4. Mban larg sheqerin në gjak

Për cilindo që vuan nga sheqeri i lartë në gjak, ngrënia e orizit është një mënyrë e mirë për ta luftuar atë. Por është më mirë të zgjidhni orizin kafe, sepse ai ka rreth 3 herë më shumë fibra dhe është më i lartë në proteina. Zgjedhja e orizit kafe mbi orizin e bardhë ju jep një ndjenjë të ngopjes, dhe ngrënia e vetëm 200 gramëve në ditë mund t’ju ndihmojë të mbështesni një nivel të shëndetshëm sheqeri në gjak, informon abcnews.al.

5. Ndihmon tretjen

Përmbajtja e lartë e fibrave në oriz mund të zvogëlojë kapsllëkun dhe të ndihmojë në rregullimin e sistemit tuaj të tretjes. Për shkak se shërben si një diuretik natyral, pastron trupin tuaj dhe heq toksinat nga sistemi tretës.

6. Përmirëson shëndetin e sistemit nervor

Nëse hani oriz rregullisht, sistemi juaj nervor do të përfitojë gjithashtu. Sistemi nervor i trupit tonë ka nevojë për vitamina të ndryshme të grupit B për të qëndruar i shëndetshëm dhe për shkak se orizi përmban shumë lloje të vitaminave B, ndihmon në rregullimin e proceseve të tij biologjike, informon abcnews.al.

7. Ajo nxit nivelet e energjisë

Nëse jeni mësuar të pini një pije energjike për ta marrë veten gjatë stërvitjeve, nuk duhet ta bëni më. Në vend të tij zgjidhni oriz, sepse është një nga mënyrat më të shëndetshme për të rritur energjitë tuaja. Trupat tanë kanë nevojë për karbohidrate që të mund t’i transformojnë ato në energji. Për shkak se orizi është i pasur me karbohidrate të shëndetshme, ai mund t’ju vijë në ndihmë kur ndiheni të lodhur./e.b-abcnews.al