Si asnjëherë më parë, Elbasani rekord rastesh me Covid-19

schedule16:42 - 8 Gusht, 2020

schedule 16:42 - 8 Gusht, 2020

Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot 124 raste të reja me koronavirus dhe 4 humbje jete. Nga të dhënat e publikuara vihet re shifra e lartë në Elbasan, ku janë konfirmuar 19 raste pozitive me koronavirus.

Kështu Elbasani ka arritur rekordin me rastet e reja brenda pak orësh, si asnjëherë më parë.

LEXO EDHE: Shkon në 2 814 numri i të sëmurëve me koronavirus, 4 të vdekur

Ndërkaq, kryeqyteti vijon të jetë vatra e nxehtë e përhapjes së virusit në vend. Gjatë 24 orëve të fundit në Tiranë janë konfirmuar 33 raste.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 33 raste në Tiranë, 19 në Elbasan, 9 në Mirditë, 8 në Lushnje, nga 7 raste Fier, Krujë, 6 në Korçë, nga 4 raste në Shkodër, Durrës, Vlorë, Divjakë, 3 në Tropojë, nga 2 raste në Kurbin, Lezhë, Pukë, nga 1 rast në Kavajë, Kamëz, Pogradec, Tepelenë, Fushë-Arrëz, Dibër, Malësi e Madhe, Vorë, Maliq, Patos.

Aktualisht ne spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 116 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 19 pacientë janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve të intubuar.

Ndërkohë që në të dy spitalet Covid, përveç pacientëve të konfirmuar pozitivë me Covid19, po vijojnë të marrin trajtim edhe pacientë të dyshuar, të cilët po trajtohen sipas protokolleve përkatëse.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 1572
Durrës 354
Shkodër 238
Fier 105
Vlorë 102
Kukës 96
Lezhë 91
Korçë 84
Elbasan 64
Berat 44
Dibër 34
Gjirokastër 30E

/abcnews.al