Shuplaka e Dukës: Politika s’e ka në listë sportin, interesohen kur u duhen vota

schedule16:30 - 17 Janar, 2020

schedule 16:30 - 17 Janar, 2020

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, mendon se politika shqiptare nuk e ka  ende ne liste sportin. Ai e tha gjithçka hapur, në një takim që pati një ditë më parë me studentët e ekonomikut. 

Sporti nuk është ende në listën e politikës dhe strategjisë e vëmendjes që shteti duhet të ketë për të. E thotë Armand Duka, anëtari i KE të UEFA-s, njëherësh president i FSHF-së. Kjo ndodhi përpara studentëve të ekonomikut, dikur student vetë aty në auditore.

Me siguri që kurrë nuk e mendonte atëherë që më vonë do shkonte deri në majën e olimpit të futbollit. Sidoqoftë, Duka e tërheq një shuplakë përsëri për shtetin, shtetarët dhe ligjbërësit e ligjzbatuesite vendit tonë.

“Lufta jonë nuk është që ta vendosim sportin në prioritetin e zhvillimit të vendit. Lufta jonë është që ta fusim në listë. Mua më duket sikur politika shqiptare nuk e ka në listë sportin, por thjesht vijnë në momente që ka rezultate të mira dhe u duhet për ndonjë votë majtas apo djathtas.

Atëherë bëjnë sikur janë të interesuar. Nuk ka një institucion të mirëfilltë për zhvillimin e sportit në Shqipëri, apo një strategji të mirëfilltë kombëtare”, është shprehur Duka, duke u treguar i drejtpërdrejtë.

Edhe pse e shfaq pak, Duka duket i dorëzuar. Paketa e ligjeve i ka dhënë sinjalin e fundit që në këtë vend, sërish nuk çojnë asgjë deri në fund. Futbolli ka hyrë në kolaps, teksa shteti ka bërë bllokadën e madhe fiskale, kushedi se deri kur. /abcnews.al