Shpërthim në minierë, humbin jetën 14 persona

schedule09:16 - 17 Dhjetor, 2019

schedule09:16 - 17 Dhjetor, 2019

Një shpërthim në një minierë qymyri në jug-perëndim të Kinës ka vrarë të paktën 14 njerëz.
Autoritetet lokale thanë se dy persona ishin ende të bllokuar nën tokë në minierën në provincën Guizhou.

Të paktën 37 persona kanë vdekur në pesë miniera në Kinë që nga tetori. Aksidentet shpesh vijnë për shkak të rregullave të sigurisë që nuk zbatohen si duhet.

Shpërthimi në minierën Guanglong në provincën Guizhou ndodhi në orët e para të së martës.

Kjo ngjarje vjen disa ditë pas përmbytjes së galerisë së minierës së qymyrit në provincën fqinje Sichuan, e cila u mori jetën pesë punëtorëve dhe bllokoi 13 të tjerë./abcnews.al