shpërthim

gurore.jpg
in a21:36 | 01/03/2020

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Krujë.

Asllan Jaupaj ka mbetur i vdekur pasi duke punuar në gurore në fshatin Kurcaj të Krujës, gjatë montimit të minave elektrike, dyshohet se aksidentalisht i shpërthyer njëra prej tyre.

Bashkë me të u plagos edhe Gani Demnushi.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë së Krujës po punon për sqarimin e rrethaneve të ngjarjes.

Gazetari Ahmet Zani tha për abcnews.al se viktima, Asllan Jaupaj mendohet se është specialist i fushës, të cilit fakteqësisht i ka shpërthyer mina elektrike. Ndërkohë punëtori tjetër kishte filluar punën vetëm pak ditë më parë dhe është dërguar në spitalin e Traumës në Tiranës, për shkak s eka mbetur i plagosur.

“Ministria e Mjedisit ka punuar ditët e fundit duke larguar guroret e palicensuara.

Është një zonë mjaft e madhe dhe ka interes ekonomik për biznesmenët, policia ka marrë në pyetje pronarin e kësaj firme”, raportoi gazetari.

Krujë/Informacion paraprak

Në fshatin Kurcaj të Krujës, duke punuar në një gurore të liçensuar, shtetasi A. J., 55 vjeç, gjatë montimit të minave elektrike, dyshohet se aksidentalisht i ka shpërthyer njëra prej tyre dhe për pasojë ka humbur jetën.

Nga shpërthimi është plagosur edhe shtetasi G.D., 55 vjeç, i cili ndodhet në spitalin e traumës Tiranë, nën kujdesin e mjekëve.

Në vendngjarje kanë mbërritur shërbimet e Policisë dhe Grupi Hetimor.

Shërbimet e Policisë kanë shoqëruar për veprimeve të mëtejshme në Komisariatin e Policisë Krujë përfaqësuesin ligjor të firmës dhe një punonjës tjetër që ishte prezent në momentin e shpërthimit.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë së Krujës vijon punën për sqarimin e rrethaneve të ngjarjes.

eksplozivi-makine.jpeg
nev ila08:55 | 28/02/2020

Një shpërthim ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në një fshat të Tiranës. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shpërthimi ka ndodhur në Çekrezë në automjetin me pronësi të 45 vjeçares Kujtime Hoxha.

Më tej shtohet se një sasi tritoli i ishte vendosur një makinë tip Volskwagen ku si pasojë e shpërthimit ka patur vetëm dëme materiale. Pranë mjetit është gjetur fitil përcjellës që shëprben për ndezjen e lënës eksplozive.

Policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe po punon për zbardhjen e saj./abcnews.al

elb-1.jpg
in a08:06 | 24/02/2020

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar mëngjesin e kësaj të hënë në qendër të Elbasanit. Sipas policisë dyshohet se kanë shpërthyer dy panele që ishin vendosur në katin e tretë të një hoteli, pranë kalasë së Elbasanit.

Ngjarja ka tronditur qytetarët e Elbasanit.

Si pasojë e shpërthimit copa të mëdha xhami kanë përfundur në bulevardin kryesor, Aqif Pasha.

/abcnews.al

policiajlenta.jpg
eri Ida12:24 | 23/02/2020

Tre persona kanë humbur jetën dhe 6 të tjerë kanë humbur jetën këtë të dielë në Kumanove, në Maqedoninë e Veriut si pasojë e shpërthimit të një bombole gaze.

Mediat vendase raportojnë se ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Rramali të Kumanovës, ku si pasojë e shpërthimit është shkatuar një zjarr i madh dhe si pasojë ka lënë 3 të vdekur.

Të plagosurit mësohet se janë transferuar në spitalin e Kumanovës, por për shkak të seriozitetit të plagëve do të dërgohen në Qendrën e Urgjencës në Shkup.

Ndërkohë deri më tani nuk ka asnjë informacion në lidhje me identitetin e viktimave dhe të të polagosurve. /abcnews.al

WhatsApp-Image-2019-12-04-at-18.13.16.jpeg
eri Ida11:09 | 11/02/2020

Inspektorati Kombetar i Mbrojtjes se Territorit  këtë të martë do të të prishë me një shpërthim të kontrolluar një objekt katër katërsh në qytetin e Durrësit.

Përmes një njoftimi për mediat IKMT bën me idje se për objektin katër katësh do të përdoren 2 kilogramë eksploziv që do të vendoset në 100 furnela (vrima) të hapura në trupin e tij.

Shpërthimi do te kryhet rreth ores 13.00, objekti ka rezultuar i dqmtuar nga termeti i nentorit dhe eshte shpallur i rrezikshem.

tritoli-ne-shkoder.png
R D08:45 | 06/02/2020

Detaje të reja mësohen për ngjarjen kriminale të shënuar në lagjen “Qafë Hardhi” të Shkodrës në orët e para të ditës së sotme.

Gazetari Simon Shkreli në një lidhje direkte për abcnews.al raporton se një shpërthim i fuqishëm tritoli është dëgjuar rreth orës 02:30. Policia ka mbërritur në vendngjarje, ku ka konstatuar se lënda plasëse është vendosur në banesën e Nikoll Arrës. Fatmirësisht nuk ka persona të lënduar, pasi familja Arra ndodhet në SHBA, por ka vetëm dëme të mëdha materiale në banesë (shih pamjet).

Nikoll Arra ka qenë basketbollist si dhe para disa vitesh ka punuar në Tatimet e Shkodrës.

Lënda plasëse është vendosur në derën kryesore të banesës, ndërsa po vazhdojnë hetimet për zbardhjen e ngjarjes. Deri më tani nuk ka të dhëna për autorët e mundshëm të vendosjes së tritolit në banesën e Arrës./abcnews.al


 

Screenshot_7-6.png
nev ila21:15 | 29/01/2020

Një shpërthim eksplozivi tronditi Durrësin mbrëmjen e kësaj të mërkure.Ngjarja ka ndodhur rreth orës 21:00 në zonën e plazhit, lagjia Nr 13. Lënda plasësëse e dyshuar tritol ishte vendosur në murin e jashtëm të një lokali në pronësi të shtetasit M.S.  Lokali ishte i mbyllur, ndaj lënda plasëse ka shkaktuar  vetëm dëme materiale. Ky është shpërthimi i dytë që ndodh në Durrës brenda pak ditës, pas makinës së polices.Shpërthimi në makinën e polices, fqinji rrëfen tronditjen e shkaktuar

Njoftimi policisë:

Më datë 29.01.2020, rreth orës 21:00, në lagjen Nr 13, Plazh, në murin e jashtëm të një lokali,në pronësi të shtetasit M.S, i cili ishte i mbyllur, është vendosur dhe ka shpërthyer një sasi e vogël e dyshuar si lëndë plasëse, për pasojë ka vetëm dëme materiale.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e rrethaneve të ngjarjes, identifikimin  dhe kapjen e autorit/ve.

/abcnews.al

hong-kong.jpg
ger ta07:34 | 27/01/2020

Një bombë ka shpërthyer në një spital të përgjithshëm në Hong Kong të hënën, ndërsa është bërë evakuim i përkohshëm të disa pacientëve, por pa lëndime, tha policia.

Incidenti erdhi pasi një grup protestues të dielën ngritën zërin në hollin e një ndërtese banimi të sapo ndërtuar në Hong Kong që autoritetet kishin planifikuar ta përdorin si një strukturë karantine, pasi frika rritet për shkak të një shpërthimi koronavirus në territorin e Kinës.

Hong Kongu është përfshirë nga demonstrata gjatë shtatë muajve të fundit të përqendruar në marrëdhëniet e saj me Kinën kontinentale, me zemërimin e nxitur nga ajo që protestuesit e shohin si ndërhyrje në rritje nga Pekini.

Pajisja shpërtheu në një nga tualetet në Qendrën Mjekësore Caritas rreth orës 2.30 të mëngjesit në orën lokale, tha policia në një deklaratë.

Njësia e depozitimit të mjeteve shpërthyese “gjeti një bombë të dyshimtë brenda një tualeti, me gjatësi 15 centimetra, 10 centimetra në diametër,” tha policia.

“Ata morën copat e bombës së dyshimtë për ekzaminim të mëtejshëm dhe evakuuan rreth 20 njerëz në një vend të sigurt. Askush nuk u plagos. “Motivi i shpërthimit në spital nuk dihej./abcnews.al

lajm-i-fundit-1-1280x720.jpg
R D17:04 | 25/01/2020

Një bombol gazi ka shpërthyer në zonën e “Myslym Shyrit” në Tiranë. Dy automjete zjarrfikëse kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe po punojnë për shuarjen e flakëve. Nga të dhënat paraprake mësohet se bombola ka shpërthyer pranë një pike tregtare që shërben për mbushjen e gazit. Nuk ka ende të dhëna nëse nga flakët rrezikohet depozita e gazit.

(lajmi në përditësim)

emi.jpg
ger ta10:12 | 15/01/2020

Tre të lënduar shkaktoi shpërthimi i një bombole gazi në zonën e Yzberishtit, orët e para të mëngjesit të sotëm në Tiranë. Të lënduar mbetën, bashkëpronarja Klodiana Simeci dhe dy punonjës, njera prej tyre e identifikuar si Ardiana Mesi.

Në një lidhje direkte nga vendi i ngjarjes, gazetari Andi Qosja bën me dije se dëmet në byrektore janë të konsiderueshme. Dyshohet se shkak i shpërthimit të jetë bërë rrjedhja e gazit nga bombola, ndërsa kanë mbërritur edhe ekspertë të ISHTI, të cilët kanë sekuestruar edhe bombolën për të përcaktuar shkakun e shpërthimit.

Fatmirësisht gjendja e të lënduarve është jashtë rrezikut për jetën, ndërsa pas përmirësimit do të merret edhe dëshmia e bashkëpronares.

Ngjarja ka ndodhur këtë mëngjes në rrugën “3 Dëshmorët” rreth orës 07:25 .

Njoftimi i policisë:

Rreth orës 07:25 në rrugën “3 dëshmorët” në një pikë që tregton prodhime brumi, ka shpërthyer një bombol gazi ku si pasojë është lënduar lehtë shtetasja K.S, bashkëpronarja e biznesit, si dhe dy punonjëset A. M dhe M. P.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje ku po vijon punën për sqarimin e mëtejshëm të rrethanave të ngjarjes.

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono