Shpërthim në Kabul, dy të vdekur dhe 12 të plagosur

schedule12:41 - 27 Mars, 2023

schedule 12:41 - 27 Mars, 2023

Të paktën dy persona u vranë dhe 12 u plagosën në një shpërthim pranë ministrisë së jashtme të Afganistanit  në Kabul. Sipas një postimi të OJQ-së në Twitter, fëmijë është në mesin e të plagosurve.

Dy dëshmitarë thanë se dëgjuan një shpërthim të fortë pranë zonës ku ndodhen ndërtesat qeveritare dhe ambasadat e huaja. Ende nuk dihet shkaku i shpërthimit, ndërsa policia nuk ka bërë asnjë njoftim.

Kabuli dhe zona të tjera urbane të Afganistanit kanë qenë objektiv i disa sulmeve në muajt e fundit, disa prej të cilave janë marrë përsipër nga Shteti Islamik.

Një shpërthim në janar jashtë Ministrisë së Punëve të Jashtme shkaktoi të paktën 5 persona dhe plagosi dhjetëra.

/abcnews.al