Shënohet viktima e parë si pasojë e pnemonisë në Kinë, në vitin 2003 shkaktoi 700 viktima

schedule19:04 - 11 Janar, 2020

schedule 19:04 - 11 Janar, 2020

Kina konfirmoi viktimën e parë si pasojë e pneumonisë virale, të regjistruar që nga fillimi i muajit dhjetor. Infeksioni është shkak i një virusi të ri i të njëjtës familje të SARS, që në periudhën 2002 – 2003 shkaktoi më shumë se 700 viktima në Kinë dhe Hong Kong.

Komisioni shëndetësor i Uhan shpjegoi se janë 41 personat e diagnostikuar me simptomat e pneumonisë virale.

Mes 41 rasteve ka të paktën 7 persona në gjendje të rëndë./abcnews.al