SHBA-të tërheqin pjesën tjetër të personelit diplomatik nga Venezuela

schedule11:24 - 12 Mars, 2019

schedule 11:24 - 12 Mars, 2019

Venezuela mbetet ende në errësirë, ndërsa shkollat dhe një pjesë e mirë e institucioneve shtetërore qëndrojnë të mbyllura. Departamenti Amerikan i Shtetit konfirmoi është larguar nga vendi dhe pjesa e mbetur e personelit diplomatik.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të tërheqin personelin e mbetur diplomatik nga Venezuela. Lajmi u konfirmua nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Ndërkohë qeveria venezueliane ka zgjatur dhe për të martën pezullimin e mësimit dhe aktiviteteve në institucionet shtetërore, për shkak të mungesës së energjisë elektrike që të enjten e kaluar.

Ministria venezueliane e komunikacionit me anë të një deklarate për mediat bëri të ditur se vazhdojnë përpjekjet për të riparuar rrjetin dhe janë identifikuar pesë sulme kriminale kundër sistemit elektrik kombëtar.

Ministri venezuelian u shpreh se qeveria ndihej krenare dhe e prekur nga kurajo e popullit që po përballet prej ditësh me këtë sulm, duke u përpjekur të vijojë jetën normale dhe pse prej ditësh pa energji elektrike. Sipas tij, kjo është një tjetër fitore e vendit në pritje të fitores përfundimtare ndaj sulmeve të jashtme./abcnews.al