SHBA: Nuk ka asnjë tregues që Kina do ndihmojë Rusinë në luftën në Ukrainë

schedule13:10 - 27 Shtator, 2022

schedule 13:10 - 27 Shtator, 2022

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ata nuk kanë parë asnjë tregues se Kina po përgatitet të ndihmojë pushtimin e Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin ose të ndihmojë Rusinë në shmangien e sanksioneve.

Kështu ka thënë zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned Price, raporton Ukrinform, duke cituar CNN.

“Ne po shqyrtojmë çdo pjesë të informacionit që kemi. Nuk kemi parë ende asgjë që të paktën të tregojë se Republika Popullore e Kinës po merr një qasje të ndryshme kur bëhet fjalë për ndihmën e sigurisë, kur bëhet fjalë për përpjekjet për të ndihmuar sistematikisht Rusinë për t’iu shmangur sanksioneve”, tha Price.

Ai shtoi se SHBA po vazhdon të vëzhgojë se çfarë bën Kina për Ukrainën dhe tha se vërejtjet e ministrit të Jashtëm kinez Wang Yi tregojnë se Kina ka një shkallë shqetësimi me atë që Rusia po bën në Ukrainë.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken në një takim me ministrin e Jashtëm kinez Wang Yi të premten e kaluar konfirmoi qëndrimin e Uashingtonit për dënimin e agresionit rus dhe paralajmëroi Kinën kundër çdo mbështetjeje për Rusinë në këtë çështje. /abcnews.al