SHBA “ngre flamurin” në Ukrainë, rihapet ambasada amerikane në Kiev

schedule22:02 - 18 Maj, 2022

schedule 22:02 - 18 Maj, 2022

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken njoftoi se Shtetet e Bashkuara ngritën  flamurin e tyre mbi ambasadën amerikane në Kiev ditën e sotme, duke shënuar  rihapjen e ambasadës, pasi ajo u mbyll tre muaj më parë përpara pushtimit rus të Ukrainës.

“Sot ne po rifillojmë zyrtarisht punën në Ambasadën e SHBA-ve në Kiev. Populli ukrainas, me ndihmën tonë të sigurisë, ka mbrojtur atdheun e tij përballë pushtimit të pandërgjegjshëm të Rusisë dhe, si rezultat, Yjet dhe Shiritat po fluturojnë sërish mbi Ambasadë. Ne qëndrojmë me krenari dhe vazhdojmë të mbështesim qeverinë dhe popullin e Ukrainës teksa mbrojnë vendin e tyre nga lufta brutale e agresionit të Kremlinit”, tha Blinken në një deklaratë, shkruan CNN.

Lexo edhe: Vriten 10 civilë pas sulmeve ruse në Donetsk, mes tyre 2 fëmijë

Blinken foli gjithashtu mbi angazhimin e SHBA-ve  ndaj qeverisë ukrainase dhe popullit ukrainas, edhe në kohën kur  ambasada ishte e mbyllur fizikisht.

“Tre muaj më parë, ne ulëm flamurin tonë nga Ambasada e SHBA-së në Kiev, Ukrainë, vetëm disa ditë përpara se forcat ruse të kalonin kufirin e Ukrainës për të kryer luftën e zgjedhur të paprovokuar dhe të pajustifikuar të Presidentit Putin. Kur pezulluam operacionet në ambasadë, ne e bëmë të qartë: ndërsa do të zhvendosnim personelin e ambasadës amerikane për sigurinë dhe sigurinë e tyre, kjo në asnjë mënyrë nuk do të pengonte angazhimin tonë dhe mbështetjen për popullin, qeverinë dhe shoqërinë civile të Ukrainës. si dhe aleatët dhe partnerët tanë”, tha Blinken

./abcnews.al/