SHBA mbështet krijimin e një gjykate speciale ndërkombëtare për të hetuar sulmin rus ndaj Ukrainës

schedule21:16 - 28 Mars, 2023

schedule 21:16 - 28 Mars, 2023

Shtetet e Bashkuara kërkuan sot krijimin e një gjykate speciale për të hetuar “agresionin” rus në Ukrainë dhe që do të bazohej “në sistemin gjyqësor ukrainas”.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin krijimin e një gjykate speciale për krimin e agresionit kundër Ukrainës, në formën e një gjykate ndërkombëtare që do të bazohej në sistemin gjyqësor ukrainas dhe do të përfshinte aktorë ndërkombëtarë”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit. I njëjti zyrtar tha se Uashingtoni dëshiron që kjo gjykatë të ketë “mbështetje të konsiderueshme ndërkombëtare, veçanërisht nga partnerët tanë evropianë” dhe “idealisht” të jetë me bazë në një vend evropian.

Është hera e parë që Shtetet e Bashkuara, një vend tradicionalisht ngurrues për të bashkëpunuar me gjykatat ndërkombëtare, e ka bërë të qartë se favorizon krijimin e një gjykate të tillë për të gjykuar krimet e kryera pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt 2022. Kjo ide është gjithashtu mbështetur nga evropianët, të cilët kishin propozuar krijimin e gjykatës që në nëntorin e kaluar.

Pak ditë më parë, Gjykata Penale Ndërkombëtare me seli në Hagë lëshoi ​​një urdhër arresti kundër presidentit rus Vladimir Putin për krime lufte, duke e akuzuar atë për rrëmbimin e fëmijëve nga Ukraina.

Rusia nuk e njeh juridiksionin e GJNP-së. ICC është përgjegjëse për krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit të kryera në Ukrainë, por jo për “krimin e agresionit” të Rusisë në atë vend.

Të hënën, i dërguari i posaçëm i SHBA për drejtësinë ndërkombëtare Beth Van Schaak tha se SHBA do të dëshironte që gjykata speciale të kishte burime dhe staf ndërkombëtar. “Ne besojmë se kjo gjykatë e ndërkombëtarizuar, por e bazuar në sistemin gjyqësor ukrainas do të ofrojë shansin më të mirë të drejtësisë”, shtoi ajo në një fjalim në Universitetin Katolik të Amerikës.

Van Schaak tha se gjykata speciale mund të vendoset në një vend tjetër evropian, të paktën fillimisht, “në mënyrë që të forcojë orientimin e dëshiruar evropian të Ukrainës”. /abcnews.al