SHBA fut në listën e zezë edhe dy ish-zyrtarë të lartë

schedule14:42 - 22 Dhjetor, 2021

schedule 14:42 - 22 Dhjetor, 2021

Departamenti Amerikan i Shtetit ka futur sot në listën e zezë dy ish-zyrtarë të Maltës, Konrad Mizzi dhe Keith Schembri.

Atyre do u ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikë për shkak të veprimeve korruptive që kanë minuar sundimin e ligjit në Maltë.

Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price. “SHBA-ja mbetet e bashkuar kundër korrupsionit”, thuhet në njoftim.