Senegali gjunjëzon Poloninë

schedule19:34 - 19 Qershor, 2018

schedule 19:34 - 19 Qershor, 2018

Senegali ka rikonfirmuar forcën e futbollit afrikan, duke gjunjëzuar 2-1 Poloninë në ndeshjen e grupit H, të luajtur në Moskë. Ndërkohë, Lewandowski me shokë kanë zhgënjyer tifozërinë polake.

Senegali i ka kthyer krenarinë Afrikës duke fituar 2-1 ndeshjen me Poloninë, e vlefshme për grupin H. Ka qenë një lojë superiore ajo e senegalezëve, që e kanë gjetur golin në minutën e ’36, të ndihmuar edhe nga mbrojtësi polak Çionek, që ka devijuar topin drejt rrjetës së tij.

Por pjesa e dytë nuk ka lënë vend për dyshime në forcën e afrikanëve. Në minutën e ’60, Niang ka ndjekur me vendosmëri një top të hedhur para nga shokët e skuadrës dhe ka gjunjëzuar si mbrojtësin, ashtu edhe portierin polak që janë munduar ta ndalojnë.

Polonia ka shpresuar tek lojtarët e saj ofensivë si Lewandowski, Milik apo Zielinski, por ata janë bllokuar nga mbrojtja dhe mesfusha shumë e fortë e Senegalit. Më shumë se të tjerët ka zhgënjyer Lewandowski, por sulmuesi i Bayern-it e ka patur të vështirë për shkak se nuk është shërbyer si duhet nga shokët e skuadrës.

Sidoqoftë, polakët nuk janë larguar pa shënuar golin e nderit në këtë ndeshje. Në minutën e ’86, Kriçoviak ka goditur saktë me kokë një top të ardhur nga një goditje dënimi, duke zbutur statistikat e dizavantazhit. Vlen të theksohet se në këtë Kupë Bote, deri tani nuk ka pasur asnjë ndeshje pa gola, ndonëse mjaft prej tyre janë mbyllur me rezultatin 1-0./abcnews.al