Scholz: Partneriteti me Rusinë i paimagjinueshëm, duhet plan Marshall për Ukrainën

schedule19:01 - 22 Qershor, 2022

schedule 19:01 - 22 Qershor, 2022

Evropa qëndron e bashkuar në anën e popullit ukrainas, tha kancelari gjerman Olaf Scholz, i cili përshkroi çdo mundësi të një partneriteti me Rusinë imperialiste agresive të Putinit në të ardhmen e afërt si të paimagjinueshme.

Scholz përjashtoi gjithashtu një tërheqje nga Akti Themelues NATO-Rusi, ndërsa pranoi se “ne jemi shumë larg” nga bisedimet Kiev-Moskë.

“Ne do të bëjmë gjithçka për të ruajtur një rend ndërkombëtar të bazuar në ligj dhe jo dhunë, por Ukraina dhe vetëm Ukraina vendos se çfarë është e drejtë për të në negociatat e mundshme me Rusinë. “Asgjë për Ukrainën pa Ukrainën”, i tha kancelari Parlamentit Federal, në konferencën standarde për Këshillin Evropian.

Kancelari gjerman iu referua gjithashtu nevojës për të rindërtuar Ukrainën, duke e quajtur atë një “projekt shumë brezash”, siç u pa qartë nga situata në Irpin, të cilën ai e vizitoi javën e kaluar.

Situata të kujton pamjet nga qytetet gjermane pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. “Dhe si Europa e shkatërruar nga lufta atëherë, Ukraina sot ka nevojë për një plan Marshall për ta rindërtuar atë”, tha ai, duke vënë në dukje se Gjermania është gjithmonë në ballë të ndihmës dhe solidaritetit. /abcnews.al